Jezuici w krzyżackiej twierdzy

Najprawdopodobniej w marcu odbędzie się trzeci pochówek zakonników.

- Z materiałów historycznych wiedzieliśmy, że w kaplicy św. Anny, kaplicy grzebalnej wielkich mistrzów krzyżackich, w średniowieczu odbywały się pochówki. Na początku XVIII wieku, przez kilkanaście lat administrowali nią jezuici. Z ich kroniki wiedzieliśmy, że byli w niej chowani - informuje dr hab. Janusz Hochleitner, wicedyrektor ds. naukowo-konserwatorskich Muzeum Zamkowego w Malborku.

Prace renowacyjne, które obecnie trwają w  kaplicy św. Anny na Zamku Wysokim miały objąć cały obiekt od strony architektonicznej, od posadzki po sklepienie. Nie planowano prac pod posadzką. Zdecydowano się na nie tuż po odnalezieniu krypty.

- Gdy po badaniach sondażowych pod posadzką natrafiliśmy na ludzkie szczątki, nie mieliśmy wątpliwości, że są to jezuici. Postanowilismy to zbadać - mówi dyrektor Hochleitner.

Prace archeologiczne w kaplicy św. Anny już zakończono. Obecnie trwa analiza szczątków, które udało się wydobyć. Celem badań jest ustalenie wieku zmarłych, wzrostu, przebytych chorób. 

- Wyodrębniliśmy kości 12 dorosłych osób - mówi Magdalena Bury, archeolog. W krypcie pochowano przynajmniej troje dzieci. Odnaleziono także kostki dziecka nienarodzonego.  

O tym, że w krypcie znajdują się szczątki kapłanów, świadczą odnalezione przy nich przedmioty: pięć drewnianych kielichów, fragment pateny i fiolki. Odkopano również trzy fragmenty metalowego krucyfiksu.

W kaplicy św. Anny został pochowany wraz z rodziną Michał Rexin, starosta malborski, generał wojsk koronnych, który zmarł w 1768 roku. Poprzez badanie DNA naukowcy starają się wyodrębnić szczątki tej rodziny.

Wicedyrektor muzeum nie kryje nadziei, że dzięki badaniu DNA uda się część kości przyporządkować do konkretnych postaci historycznych. - Z biogramów wiadomo, w jakim wieku umierali zakonnicy. Wiek można ustalić z materiału kostnego - tłumaczy. W biogramach znajdują się również informacje o chorobach. To także może pomóc w ustaleniu tożsamości zmarłego.

Jezuici przybyli do Malborka w 1618 roku. Miasto, jak większość miast wtedy w Prusach Królewskich, zamieszkiwali w większości luteranie.

- Pobyt jezuitów w Malborku miał przyczynić się do rekatolizacji miasta - zauważa ks. dr hab. Wojciech Zawadzki. Mieli również służyć pomocą duszpasterską w mieście.

W 1652 roku z nadania króla Jana Kazimierza jezuicie otrzymali na siedzibę Domek Dzwonnika i objęli kościół Najświętszej Maryi Panny. Następnie w 1708 roku bp Teodor Potocki, biskup warmiński, przekazał im kaplicę św. Anny na Zamku Wysokim.

W kronice jezuickiej odnotowano dziesiątki, a w niektórych latach nawet setki nawróceń na katolicyzm. - Jezuici wykonali fantastyczną, duszpasterską pracę - zwraca uwagę dr Hochleitner. - Dziś dużo mówi się o nowej ewangelizacji. Oni tu też podjęli zupełnie nową, bardzo skuteczną ewangelizację - tłumaczy.

Członkowie Towarzystwa Jezusowego byli świetnymi kaznodziejami, prowadzili szkoły, misje w Elblągu oraz kościołach katolickich na Żuławach i Powiślu.

W 1773 papież Klemens XIV ogłosił kasatę zakonu jezuitów. Z tą decyzją nie zgodziły się dwa państwa: Prusy i Rosja. Jezuici w Malborku przebywali do 1780 roku.

Drugi pochówek jezuitów w Malborku odbył się w XIX wieku, kiedy rozpoczęły się pierwsze prace konserwatorskie w obiekcie. Kaplica była całkowicie zbezczeszczona. Są dostępne informacje mówiące o tym, że uczniowie malborskich szkół przychodzili do budynku, by się w nim bawić. Wyciągali fragmenty kości. - By zabezpieczyć te szczątki pochowano je w jednym miejscu - mówi wicedyrektor Muzeum Zamkowego.

Kolejny pochówek jezuitów oraz rodziny starosty Rexina odbędzie się najprawdopodobniej w marcu.

 

 

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Dodaj swój komentarz »

Uwaga! Komentarze do tej dyskusji mogą być dodawane wyłącznie przez osoby zalogowane. Zapraszamy do się lub zapisania.

Pobieranie...

Reklama

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
28°C Czwartek
dzień
29°C Czwartek
wieczór
23°C Piątek
noc
20°C Piątek
rano
wiecej »

Reklama