Kazachstan też ma prawo do Bożego Miłosierdzia

- Kiedy wyjeżdża się na misje, trzeba zapomnieć o sobie - mówi s. Róża Wielgat ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, misjonarka w Kazachstanie.

Ks. Włodzimierz Piętka: Szczególne jest to miejsce i wybrany klasztor w Płocku... wybrany przez samego Pana Jezusa, nieprawdaż?

S. Róża Wielgat: Wiem, że jest wśród sióstr umiłowanie tego miejsca. Nasze zgromadzenie bardzo sobie ceni pobyt w tym miejscu objawień, "gdzie wszystko się zaczęło". I choć po przeszło 80 latach z tamtych wydarzeń materialnie pozostało niewiele, to jednak świętość i wybranie tego miejsca pozostają nieodwołalne. Tu 22 lutego 1931 r. przed św. s. Faustyną stanął Pan Jezus. To miejsce sama Faustyna uświęciła swoją praca i modlitwą. Z pewnością to wszystko wywarło niezatarty ślad na wspólnocie sióstr w Płocku i na tym miejscu. Stąd promienie z Serca Jezusowego przeniknęły serce s. Faustyny i przeszły na cały świat.

Dziś siostra głosi orędzie Bożego Miłosierdzia aż w Kazachstanie...

Tak, od 8 lat pracuję tam na misjach. Nasz dom mieści się w Pietropawłowsku, przy sanktuarium Bożego Miłosierdzia prowadzonym przez oo. redemptorystów. Kazachstan jest ziemią męczenników, miejscem bólu i nieszczęść. Polacy tam mieszkający są potomkami deportowanych tam naszych rodaków. Niosą więc w sobie trudną i bolesną historię, bo wyrwano ich z ojczyzny i surowo zakazywano wyrażać wiarę. A jednak to dzięki wierze w Boga przetrwali. Modlili się w ukryciu, przemycali Pismo Święte, modlitewniki, różańce. Pamiętam, jak na pogrzebie naszej współsiostry Kingi - pierwszej, która z naszego zgromadzenia pojechała na misje do Kazachstanu - abp. Tomasz Peta, ówczesny administrator apostolski Astaty, powiedział, że "Kazachstan też ma prawo do Bożego Miłosierdzia". To stwierdzenie bardzo zapadło w nasze serca i dlatego tam jesteśmy.

Jak wygląda wasza misyjna praca?

Prowadzimy katechezę, a trzeba pamiętać, że przez całe lata komunizmu nauczanie religii było niemożliwe. Jest więc to praca bardzo trudna. Chodzimy do więzień, domów dziecka - wszędzie idziemy z tym samym przesłaniem: o Bożym Miłosierdziu. Zawsze mnie wzrusza i wręcz zawstydza widok starszych ludzi w kościele. Ich zmarszczki, często słabe i chore ciała tyle mówią o ich bolesnej historii. A iluż z nich, nawet przy wielkich mrozach i śniegach, przy długiej zimie, jaka tam panuje, jest codziennie na Mszy św. - jakby się nie mogli nacieszyć otwartym kościołem, codzienną Mszą i Komunią, księdzem... A młodzi - tak jak i u nas, w Polsce - często są obojętni i mówią, że nie mają czasu. To bardzo smutne, ale to jeszcze jeden dowód na to, jak tam potrzeba orędzia o Bożym Miłosierdziu.

Właśnie... Jak się rozszerza to nabożeństwo w Kazachstanie?

Kult Bożego Miłosierdzia i św. s. Faustyny bardzo się tam rozpowszechniły. W wielu domach o 15.00 ludzie modlą się koronką, a zawołanie: "Jezu, ufam Tobie" jest dosłownie wyryte w ich sercach. Kiedyś odwiedziłam starszą panią. Nie mogła już chodzić, mieszkała z wnukiem. "Nie jestem sama" - powiedziała mi. "Bo wszystko oddaję w ręce miłosiernego Boga. I mam przyjaciół: św. Piotra, Pawła, Jana..." - i mówiła z tak rozpromienioną twarzą. I dalej cytowała mi z pamięć dłuższy fragment z "Dzienniczka" s. Faustyny. To było dla mnie zawstydzające, że ona - starsza, schorowana pani - tak pięknie i z pamięci mówiła słowami s. Faustyny.

Jak się dojrzewa do wyjazdu na misje? Jak to siostra przeżywała?

Kiedy wyjeżdża się na misje, trzeba zapomnieć o sobie i zaufać tylko Jezusowi. Trzeba jeszcze bardziej dać siebie w darze innym, bez patrzenia na czas, czy zmęczenie.

Proszę o kilka praktycznych rad na dobre przeżywanie Roku Miłosierdzia.

Zawsze aktualne i niespokojne powinny być w nas słowa Jezusa: "Cokolwiek uczyniliście jednemu z braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili". On nas obdarza miłosierdziem i posyła do innych, abyśmy im nieśli ten dar czynnej i konkretnej miłości. To również wiara w obecność Boga w drugim człowieku, który jest potrzebujący. To wezwanie do hojności serca. To wreszcie wezwanie do czynienia miłosierdzia w najbliższym otoczeniu.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Dodaj swój komentarz »

Uwaga! Komentarze do tej dyskusji mogą być dodawane wyłącznie przez osoby zalogowane. Zapraszamy do się lub zapisania.

Pobieranie...

Reklama

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
27°C Piątek
dzień
28°C Piątek
wieczór
25°C Sobota
noc
20°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama