Patriarcha Cyryl wierzy w zjednoczenie Kościołów

Po historycznym spotkaniu z papieżem Franciszkiem zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego patriarcha Cyryl uważa, że zjednoczenie jego Kościoła z Kościołem katolickim będzie możliwe w dalekiej przyszłości.

„Gdyby doszło do ponownego zjednoczenia Kościołów rosyjsko-prawosławnego i katolickiego byłby to cud Boży, który dane by nam było przeżyć” - powiedział agencji RIA Nowosti patriarcha przebywający z wizytą w brazylijskim São Paulo. „Nie wierzę, żebym tego doczekał, ale może ktoś to jeszcze przeżyje” - dodał patriarcha. W rozmowie z dziennikarzami Cyryl stwierdził, że wspólne oświadczenie„ani nie przybliżyło, ani nie połączyło” zwierzchników obu Kościołów. Do tego nie wystarczy przyzwolenie wszystkich biskupów. Przyznał, że podczas spotkania przed tygodniem na Kubie „poważnie” rozmawiali o rozdziale między oboma Kościołami i „pozostaliśmy przy stanowiskach naszych ojców”.

Wielu wyznawców rosyjskiego prawosławia obawia się, że silniejsze zbliżenie z Kościołem katolickim może skutkować osłabieniem ich tradycji. Jednocześnie według przeprowadzonej ostatnio ankiety trzy czwarte Rosjan opowiada się za spotkaniem papieża i patriarchy w Moskwie.

Papież Franciszek i patriarcha Cyryl spotkali się 12 lutego na lotnisku w stolicy Kuby Hawanie. Było to pierwsze spotkanie zwierzchników obu Kościołów od utworzenia Patriarchatu Moskiewskiego w XV/XVI wieku. We wspólnym oświadczeniu ostrzegli też przed niebezpieczeństwem wybuchu trzeciej wojny światowej.

Liczący ok. 160 milionów wyznawców Rosyjski Kościół Prawosławny jest największym w łonie prawosławia. Do schizmy między Kościołem Rzymu i Konstantynopola doszło w 1054 roku. Ekskomunika, nałożona wówczas wzajemnie przez oba Kościoły, została zniesiona 7 grudnia 1965 roku, w przeddzień zakończenia Soboru Watykańskiego II, na mocy wspólnej deklaracji papieża Pawła VI i Patriarchy Ekumenicznego Atenagorasa.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

0 Sławik 23.02.2016 18:06
Akurat ani sułtan, ani car nie doprowadzili to kasacji tzw. unii florenckiej. W Prawosławiu wszelkie postanowienia nabierają ważności w chwili zaaprobowania przez lud Boży (co jest oznaką działania Ducha Św.) a nie jak w katolicyzmie - papież dyktuje wszystkim, co mają robić. Unia była decyzją czysto polityczną, dlatego została odrzucona.
0 ble 23.02.2016 06:41
Pod warunkiem, że on - Cyryl będzie głową wszech kościoła. Jego ambicje sa znane.
0 W temacie 22.02.2016 12:38
Do pojednania prawosławia z katolicyzmem doszło pięć wieków temu:
"Rozdźwięki okazały się nie do pokonania, ale 6 lipca 1439 doszło do niezwykłego wydarzenia, kiedy to we florenckiej katedrze Santa Maria del Fiore papież Eugeniusz IV uroczyście ogłosił bullę Laetentur Coeli i unię Kościołów katolickiego i prawosławnego."

Niestety zależność prawosławia od władzy politycznej przekreśiła tę unię.

"Niedługo po tych wydarzeniach Imperium Bizantyjskie zostało podbite przez Turków a Patriarchat Konstantynopola zniszczony. Pojawiła się więc idea, by to Moskwa przejęła dziedzictwo tego Kościoła i stać się nowym centrum chrześcijańskiego Wschodu. Książe Moskwy Iwan III ożenił się z pochodzącą z cesarskiego rodu Zoe Palolog, nadał sobie tytuł cara i przyjął symbol dwugłowego orła. W 1589 roku utworzony został Patriarchat Moskwy i Wszechrusi. Rosjanie ogłosili się nowymi obrońcami „ortodoksji” zapowiadając nadejście Trzeciego Rzymu (po katolickim i bizantyjskim)."

Czyli car z sułtanem zdjęli z urzędu biskupów, którzy proklamowali jedność z Kk, i obsadzili takich, którzy tę jedność podważyli. Można o tym przeczytać na portalu Pch24 - niestety artykuł de Mattei został tam okaleczony, ale lepsze to, niż nic:

http://www.pch24.pl/spotkanie-franciszek-cyryl--a-co-z-unitami-,41329,i.html

To podważa tezę, jakoby powstanie unitów było wbrew jedności. Przeciwnie, przeciwdziałało ponownemu zerwaniu jedności przez cara Iwana III i sułtana Mahometa II i podległych im biskupów prawosławnych.

Można by więc powiedzieć, że z powodu zależności Patriarchatu moskiewskiego od władzy politycznej, dzisiaj od Putina, to on tutaj ma kluczową rolę do odegrania.

wszystkie komentarze >

Pobieranie...

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
24°C Wtorek
dzień
24°C Wtorek
wieczór
20°C Środa
noc
15°C Środa
rano
wiecej »

Reklama