400 lat temu Kościół potępił teorię Kopernika

Dokładnie 400 lat temu – 24 lutego 1616 – Kuria Rzymska potępiła dwa podstawowe twierdzenia, zawarte w dziele Mikołaja Kopernika „De Revolutionibus orbium coelestium” (O obrotach ciał niebieskich).

Zakazano szerzenia poglądów, iż „Słońce jest środkiem świata” i że „Ziemia nie jest ani środkiem świata, ani nieruchoma, ale cała się obraca”. Teologowie Świętego Oficjum uznali pierwsze stwierdzenie za „bezsensowne i absurdalne w swej filozofii i formalnie heretyckie”, drugie zaś za co najmniej błędne w wierze.

Są to dwie teorie, które zrewolucjonizowały wiedzę człowieka o wszechświecie – fakt, że to nie Słońce krąży wokół Ziemi, ale to ona porusza się wokół Słońca, które jest „centrum wszechświata”. Dziś wiadomo, że chodzi o jedno z wielkiej liczby takich centrów w kosmosie. Jednym z przekonanych zwolenników i obrońców dzieła kopernikańskiego był Galileusz, którego ówczesny papież Paweł V upomniał i wezwał do porzucenia tych poglądów, uznanych za błędne i zagrożone więzieniem. Matematyk i astronom z Pizy uległ ostrzeżeniu, aby uniknąć poważniejszych skutków.

5 marca 1616 Kongregacja Indeksu Ksiąg Zakazanych (istniała w latach 1571-1917) ogłosiła dekret, stwierdzający, iż teoria kopernikańska jest całkowicie sprzeczna z Pismem Świętym (divinae Scripturae omnino adversantem), nie wspominając jednak ani słowem, że jest to herezja, chociaż 10 dni wcześniej teologowie Kongregacji Świętego Oficjum uznali ją za „formalnie heretycką” (formaliter haereticam).

Dzieło Kopernika było stopniowo uznawane przez Urząd Nauczycielski Kościoła, począwszy od drugiej połowy XVIII, a oficjalnie wykreślono je z Indeksu Ksiąg Zakazanych w 1828 roku.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Przeczytaj komentarze | 30 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

1 trzinaalli 01.03.2016 13:14
Jednak w pewnym sensie, że tak powiem "duchowym" i "filozoficznym", Ziemia nadal jest i zawsze była centrum Wszechświata. I w tym sensie Pismo święte ma rację, a nie w tym co wokół czego krąży. Bo z puktu widzenia naszego zbawienia nie ma to zadnego znaczenia. Jak już tutaj ktoś zauważył Pismo święte nie jest podręcznikiem do astronomii. Przecież dla nas, żyjących na NASZEJ Ziemi, to Ziemia jest naszym centrum, a nie nawet (też nasze) Słońce.
Samo wyrażenie "centrum Wszechświata" jest tylko pojęciem filozoficznym i teoretycznym, bo nie jest możliwe jego rzeczywiste ustalenie, nie znając rozmiarów Wszechświata.
0 Gość 29.02.2016 10:58
Dziś wiemy, że ani Słońce nie krąży wokół Ziemi, ani Ziemia wokół Słońca. Oba ciała krążą wokół środka ciężkości układu słonecznego. Ten środek czasem znajduje się wewnątrz Słońca (ze względu na jego dominującą masę), a czasem poza nim:)
0 odpowiedź 27.02.2016 22:50

Pani Indris, niestety ówcześni Polacy dystansowali się od N. Copernicusa. Dzisiaj trudno nam to pojąc ale tak było. Co więcej, niemieckojęzyczność domu Kopernika dzięki jego mamie Watzenrode (to nic złego, bo wtedy język niemiecki był urzędowy na Warmii i powszechny na Pomorzu) oraz jego głośny romans z niemiecką gdańszczanką Anną Schilling, tylko utrudniał poparcie jego polskości.

3 adamp_314 27.02.2016 17:03
@sc

"[...] sprzeciwiał się jej np. Kartezjusz"

Nigdy o tym nie słyszałem. Pogooglałem więc sobie. Bardzo ciekawe - okazuje się, że Kartezjusz był jednak zwolennikiem heliocentryzmu, na nim oparł swoje dzieło "Świat". Jednak na krótko przed drukiem dowiedział się o skazaniu Galileusza. Mocno się tym wystraszył i poprzerabiał gotowy rękopis.

źródło: http://plato.stanford.edu/entries/descartes-works/

Dodam od siebie, że wcale mu się nie dziwię. Hierarchia kościelna używa różnych argumentów naukowych - w tamtych czasach na przykład: Galileusza potraktowano stosunkowo łagodnie: knebel+areszt domowy+klepanie paciorków. Mniej szczęścia miał Giordano Bruno - skończył na stosie. Nie każdego stać na takie bohaterstwo, mnie na przykład zdecydowanie nie.

Przy okazji gratuluję odwagi redaktorom GN w opublikowaniu tego tekstu. Na pewno warto podobne rzeczy jak najczęściej przypominać by zdać sobie sprawę z tego ile warta może być propaganda, że to czy owo jest niezgodne z Pismem Świętym czy z wiarą. Na szczęście metody teraz są bez porównania łagodniejsze - głównie erystyka i szczucie "wrogów Kościoła"...

wszystkie komentarze >

Pobieranie...

Reklama

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
27°C Niedziela
dzień
25°C Niedziela
wieczór
21°C Poniedziałek
noc
17°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama