"Kontrowersyjne" rekolekcje?

Ks. Rafał Jarosiewicz odpowiada na zmanipulowany materiał TVN o rekolekcjach dla młodzieży w Lesznie.

17 lutego w Faktach TVN pokazano materiał na temat rekolekcji dla młodzieży w Lesznie. Reportaż zawierał sugestie, jakoby podczas rekolekcji doszło do zdarzeń o charakterze sekciarskim.

Przebieg modlitwy charyzmatycznej - szczególnie spoczynek w Duchu Świętym - miał, według relacji telewizyjnej, wywołać zaniepokojenie rodziców i uczniów.

W materiale cytowano anonimowe opinie, według których prowadzący m.in. „ogłupiali uczestników wmawiając im, że są grzesznikami, że teraz zstąpi na nich Duch Święty i poczują coś w sobie”. O opinię, oprócz socjologa religii, który uznał, że „to religijność przeznaczona dla wybranych”, poproszono także bioenergoterapeutę.

Ponieważ reportaż wprowadził w błąd odbiorców co do rzeczywistego przebiegu rekolekcji, a także co do reakcji większości uczestników, prowadzący je ks. Rafał Jarosiewicz wystosował list do redakcji TVN. Ponieważ nie otrzymał odpowiedzi, upublicznia jego treść w charakterze listu otwartego.

Szanowni Państwo!

W związku z emisją reportażu w telewizji TVN, 17 lutego 2016r., w Faktach TVN o rekolekcjach w Lesznie, w którym zostały podane nieprawdziwe informacje, proszę o ich sprostowanie, gdyż wiele milionów ludzi zostało wprowadzonych w błąd. Ufam, że zostało to zrobione niecelowo, dlatego uprzejmie proszę o usunięcie ze stron internetowych Państwa stacji nieprawdziwego materiału oraz o sprostowanie w następnym wydaniu Faktów TVN.

W wyemitowanym materiale niezgodne z prawdą lub zmanipulowane były następujące zagadnienia:

1. Mój cytat ze Mszy św.: „Nie dajcie sobie wmówić tego, czego tu nie było” został skrócony i wycięliście Państwo tekst: „wszystko mamy nagrane”, co jest bardzo istotne, bo wyklucza nieprawdziwe oskarżenia.

2. Nie było żadnego wprowadzania w halucynacje, jak zostało wypowiadane w materiale. Podawane były proroctwa, które wynikały z modlitwy charyzmatycznej, np.: "Ktoś w tym momencie przebacza", po czym osoba, która została wymieniona, wchodziła na scenę i mówiła, że właśnie to stało się w jej sercu w czasie tej modlitwy. Innym proroctwem były słowa: "Jedna z osób widzi Jezusa" i ta osoba podchodziła i potwierdzała to, co dokonało się w jej sercu.

3. Wypowiedź ucznia: „Wiele osób już dzisiaj nie chciało przychodzić, bo boi się, co tutaj będzie” jest również niezgodna z prawdą. Uczniowie każdego dnia byli informowani o tym, jaki będzie program. Żaden z elementów programu nie był im narzucany i nie odbył się bez uprzedzenia uczniów oraz osób odpowiedzialnych za młodzież. Odnosząc się do samej modlitwy, która wzbudziła kontrowersje, informuję, że każdorazowo do modlitwy młodzież podchodziła samodzielnie. Nikt z ekipy prowadzącej nie rozpoczynał modlitwy bez inicjatywy osoby zainteresowanej.

4. W materiale użyto wypowiedzi bioenergoterapeuty, który nie jest osobą kompetentną do oceniania sytuacji w kontekście zgodności z nauczaniem Kościoła katolickiego. Nie bez znaczenia jest fakt, że bioenergoterapia stoi w sprzeczności z nauczaniem Kościoła.

5. Zacytowaliście Państwo niepotwierdzoną wypowiedź, z której wynika, że jej autor nie był na rekolekcjach. Wypowiedź ta nieprawdziwie informowała m.in. o tym, że uczestnicy krzyczeli lub że im coś wmawiano.

6. Materiał w całości zmontowany został w tonie krytykującym. Zabrakło w nim dziennikarskiej rzetelności, dzięki której zamieścilibyście Państwo głosy zarówno uczestników, jak i innych osób, których odczucia wobec rekolekcji są zdecydowanie odmienne. Przykładem takiego materiału jest choćby materiał lokalnej telewizji Leszno http://www.telewizjaleszno.pl/ dostępny na ich stronie.

Rekolekcje zostały przez nas zarejestrowane z obrazem i dźwiękiem, co pozwala na jednoznaczne rozpatrzenie każdego zarzutu, który padł w Państwa materiale, nie zostawiając miejsca na domysły i pomówienia. 

Jak Państwo zauważyliście, nie unikaliśmy Państwa obecności, tak jak nie unikaliśmy innych mediów. Jeśli potrzebują Państwo dodatkowych informacji na temat przebiegu rekolekcji i duchowości katolickiej, służymy pomocą.

Ks. Rafał Jarosiewicz

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Przeczytaj komentarze | 11 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

0 nauczyciel 10.05.2016 18:55
- mądrego masz syna.
7 Jerzyk 26.02.2016 18:34
- Droga matko, dlaczego tak bardzo nie lubisz swojego dziecka, że na podstawie TVN, czyli przeciwników Boga i Kościoła, postępujesz?
- Dlaczego wierzysz złemu?
- Dlaczego krzywdzisz tak krzywdzisz swoje dziecko?
12 Hydrus 26.02.2016 16:29
TVN i dziennikarska rzetelność - to sprzeczność.
11 Leo 26.02.2016 15:29
O Matko, zdaje się, że Duch Święty nie miałby z tobą szans. Bo On przychodzi wtedy, gdy chce i jak chce, a najczęściej w kontekście modlitwy (jak w Wieczerniku i jak na tych rekolekcjach). Jakim prawem mówisz o pysze księdza, o którym wiesz tylko tyle, ile zobaczyłaś w wykrzywionym materiale z TVN? A wiesz, ilu ludziom ten "pyszny" ksiądz pomógł? Masz pojęcie, jak zmieniło się życie wielu ludzi wskutek jego wiernej posługi? Wyobraź sobie, że ten ksiądz nawet na krok nie odstępuje od posłuszeństwa. Teraz właśnie biskup mianował go misjonarzem miłosierdzia. Ale co tam taki biskup wie. Widocznie za mało TVN oglądał.

wszystkie komentarze >

Pobieranie...

Reklama

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
28°C Czwartek
dzień
29°C Czwartek
wieczór
23°C Piątek
noc
20°C Piątek
rano
wiecej »

Reklama