Rusza akredytacja dziennikarzy na ŚDM

Do Polski w ostatnim tygodniu lipca przyjedzie od 5 do 6 tys. dziennikarzy z ok. 200 krajów świata.

Takiej liczby akredytowanych przedstawicieli mediów spodziewa się Komitet Organizacyjny ŚDM, opierając się na statystykach z poprzednich Światowych Dni Młodzieży. W Madrycie w 2011 r. akredytowało się prawie 5 tys. dziennikarzy. Takie zainteresowanie wydarzeniem to zarówno szansa dla organizatorów - na dotarcie z Dobrą Nowiną do milionów osób na całym świecie, jak i dla gospodarzy - na znakomitą promocję.

Jak podkreśla kard. Stanisław Dziwisz, nigdy wcześniej nie było takiego zainteresowania Polską, jak teraz. - Dlatego bardzo nam zależy, żeby społeczeństwo w Polsce, ale też na całym świecie było dobrze poinformowane. Chodzi nam więc o pozytywne i obiektywne informacje - mówił podczas konferencji prasowej metropolita krakowski, dodając, że ŚDM już trwają (w sensie przygotowań) w diecezjach całej Polski.

Cała medialna obsługa została powierzona Polskiej Agencji Prasowej i Katolickiej Agencji Informacyjnej, które współpracowały przy poprzednich pielgrzymkach Jana Pawła II i Benedykta XVI do Polski. Oficjalnym nadawcą telewizyjnym będzie Telewizja Polska, a radiowym - Polskie Radio.

Wnioski o akredytację można składać do 24 czerwca wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem stron: www.pope2016.pl oraz www.krakow2016.com. Akredytacja będzie upoważniać dziennikarzy do korzystania z centrum prasowego, wirtualnego newsroomu, tzw. pooli dziennikarskich i transportu do miejsc wydarzeń. Szczegółowe informacje zostaną podane, gdy Watykan ogłosi oficjalny program wizyty ojca świętego.

- Portal www.pope2016.pl został podzielony na kilka części: moduł akredytacji, wirtualny newsroom (dostępny tylko dla akredytowanych dziennikarzy, gdzie m.in. będą pojawiały się przemówienia papieża z embargiem do czasu wygłoszenia), część otwartą, a także część informacyjną zawierającą przydatne wiadomości, m.in. na temat 1050. rocznicy chrztu Polski, polskiego Kościoła, Krakowa, miejsc turystycznych, miejsc kultu religijnego itp. - mówi Lidia Sobańska, członek Zarządu PAP.

Podczas spotkania w krakowskiej kurii zostało również podpisane porozumienie pomiędzy KO ŚDM Kraków 2016 i Telewizją Polską, na mocy którego TVP uzyskała status oficjalnego nadawcy wizyty papieża i ŚDM Kraków 2016.

- Dla TVP relacjonowanie ŚDM to obowiązek, misja, powołanie i zaszczyt. Tylko TVP może to zrobić w sposób godny i akceptowany przez społeczeństwo. W tym celu oddajemy do dyspozycji kilka naszych głównych anten. Program 1 TVP oraz telewizja Polonia będą transmitowały wszystkie główne wydarzenia, natomiast TVP Info - te mniej oficjalnie, bardziej emocjonalne, pokazujące przeżycia uczestników ŚDM. Rezerwową anteną będzie TVP Kraków - mówi Jacek Kurski, prezes TVP.

Bp Damian Muskus, przewodniczący KO ŚDM Kraków 2016, prosił też wszystkich dziennikarzy o powstrzymanie się z publikacją niesprawdzonych informacji na temat ŚDM. - W ostatnich dniach w mediach pojawiło się wiele informacji na temat przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Do czasu ogłoszenia oficjalnego programu ŚDM są to jedynie spekulacje - podkreśla bp Muskus.

Jak poinformował, w najbliższych dniach zostanie mianowany oficjalny rzecznik ŚDM.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Dodaj swój komentarz »

Uwaga! Komentarze do tej dyskusji mogą być dodawane wyłącznie przez osoby zalogowane. Zapraszamy do się lub zapisania.

Pobieranie...

Reklama

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
29°C Niedziela
noc
24°C Niedziela
rano
28°C Niedziela
dzień
27°C Niedziela
wieczór
wiecej »

Reklama