Kongres dla Pokoju w 70. rocznicę wojny

Międzynarodowy Kongres dla Pokoju – „Ludzie i religie” odbędzie się w dniach 5-6 września w Krakowie. Upamiętni on 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej i przemiany roku 1989, będąc „donośnym głosem dla pokoju i pojednania między narodami”.

Zapraszając w ubiegłym roku przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich i wielkich religii świata na spotkanie w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz nawiązał do 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. „Jest tu miejsce, które bardziej niż jakiegokolwiek inne przedstawia horror wojny, rasizmu i zła: Auschwitz. (...) Nie wolno nam zapomnieć! Mamy obowiązek pamiętać i wspominać!” - apelował. Metropolita krakowski wskazał jednocześnie, że kongres upamiętni także rok 1989 – „rok wolności dla wielu narodów europejskich i źródło nadziei na zbudowanie bardziej ludzkiego i sprawiedliwego świata”.

Kongres w Krakowie, organizowany w ścisłej współpracy przez Archidiecezję Krakowską i Wspólnotę św. Idziego z Rzymu, rozpocznie się 6 września. Przed południem, o godz. 10.00, chrześcijanie różnych wyznań będą się jednoczyć w modlitwie Eucharystii w sanktuarium Bożego Miłosierdzia. „Chcemy, aby z krakowskich Łagiewnik, skąd orędzie Bożego Miłosierdzia rozchodzi się na cały świat, zabrzmiał również donośny głos dla pokoju i pojednania między narodami” – wyjaśniał w liście odczytywanym w kościołach archidiecezji krakowskiej kard. Stanisław Dziwisz.

Konferencja otwarcia na Uniwersytecie Jagiellońskim zainauguruje kongres o godz. 17.00. Następny dzień będzie poświęcony dyskusjom panelowym podzielonym na dwie sesje, podczas których będą omawiane najbardziej palące problemy dialogu i pokoju, jak globalizacja i tożsamość, jedność chrześcijan, kryzys gospodarczy a nowa antropologia. Wtorek, 8 września, to Dzień Pamięci i Pokoju, który rozpocznie się poranną Ceremonią Pamięci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Wieczorem zaś na krakowskim rynku zostanie wygłoszony „Apel o Pokój 2009”.

W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele różnych religii i kultur z całego świata, a także przedstawiciele świata polityki i nauki. „Na te uroczystości pragnę zaprosić wszystkich, a szczególnie młodzież z Krakowa i z Polski, ponieważ do nich należy przyszłość świata. Oni będą za parę lat kształtować oblicze naszej ziemi” – wskazuje metropolita krakowski.

Wspólnota św. Idziego (Sant’Egidio) z Rzymu od ponad dwudziestu lat organizuje Spotkania dla Pokoju, które zostały zainicjowane przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Asyżu 27 października 1986 roku. Na zakończenie Dnia Modlitwy o Pokój, Jan Paweł II powiedział: „Po raz pierwszy w historii spotkaliśmy się: Kościoły chrześcijańskie, Wspólnoty kościelne i religie świata, w tym świętym miejscu poświęconym świętemu Franciszkowi, aby złożyć świadectwo przed światem, każdy z nas zgodnie ze swoimi przekonaniami, że pokój ma charakter transcendentny”. Następnie Ojciec Święty zachęcił wszystkich uczestników Spotkania dla Pokoju do kontynuowania tej drogi.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
8°C Środa
dzień
8°C Środa
wieczór
6°C Czwartek
noc
5°C Czwartek
rano
wiecej »