Asyż w Krakowie: Dzień II

Asyż w Krakowie: Dzień II

Brak komentarzy: 0
KAI

publikacja 08.09.2009 10:36

Ponad dwadzieścia dyskusji panelowych, podczas których omawiano najbardziej palące problemy m. in.: wartości życia, dialogu i pokoju, globalizacji i tożsamości, jedności chrześcijan, złożyło się na drugi dzień obrad Międzynarodowego Kongresu dla Pokoju „Ludzie i Religie”.

Nagroda im. Jana Karskiego dla kard. Dziwisza

"Dziś, mając za sobą lekcję pogardy do człowieka innego pochodzenia i innych przekonań, lekcję, jaką dały nam totalitaryzmy XX wieku, dojrzeliśmy do świadomości, że jesteśmy wszyscy – bez względu na dzielące nas różnice – wzajemnie za siebie odpowiedzialni" - powiedział kard. Stanisław Dziwisz odbierając nagrodę im. Jana Karskiego w Teatrze im. Słowackiego na zakończenie dyskusji panelowej nt. Auschwitz. Metropolita krakowski uhonorowany został "za niesienie prawdy Jana Pawła II, iż antysemityzm jest grzechem"

W laudacji Kazimierz Pawełek, prezes Towarzystwa im. Jana Karskiego wskazał, że metropolita krakowski jest nie tylko depozytariuszem prawd Jana Pawła II, ale także jako pierwszy polski biskup po śmierci papieża przestrzega przed groźbą relatywizowania zbrodni Holokaustu.

Dziękując za wyróżnienie kard. Dziwisz wyznał, że przyjmuje je jako duchowy syn Jana Pawła II i towarzysz jego służby Kościołowi i światu. Przyjmuje je ze wzruszeniem ze względu na osobę patrona nagrody. Jan Karski w pojedynkę próbował zapobiec tragedii Holokaustu, chciał obudzić sumienia przywódców wolnego świata, aby zapobiec ludobójstwu. Wzruszony losem ludzi innego pochodzenia i wiary zdobył się na heroiczne czyny, których inni od niego nie wymagali, bo nie wymagali od siebie - zaznaczył metropolita krakowski.

Wskazał, że musimy wymagać najpierw od samych siebie, by mogła zapanować harmonia w rodzinie dzieci jednego Boga. - Mając za sobą daną przez dwa totalitaryzmy lekcję pogardy dla człowieka o innych przekonaniach, zrozumieliśmy, że jesteśmy za siebie wzajemnie odpowiedzialni i musimy od siebie wymagać więcej niż bywało w przeszłości. Nie możemy pozostawać w skorupie własnych wspólnot i tradycji. Jezus Chrystus oczekuje dziś od nas solidarności. Niech solidarność wszystkich dzieci Boga będzie tym horyzontem, do którego wszyscy chcemy zmierzać - apelował kard. Dziwisz.

Nagroda Orła Jana Karskiego - statuetka orła z brązu - została ufundowana w 2000 r. W latach poprzednich laureatami Orłów Karskiego byli m.in. redakcja "Tygodnika Powszechnego", słynna włoska dziennikarka Oriana Fallaci, ks. prof. Józef Tischner, Jacek Kuroń, Marek Edelman, prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, prezydent Izraela Szimon Peres i prof. Bronisław Geremek.

Ostatni dzień obrad Kongresu będzie Dniem Pamięci i Pokoju, który rozpocznie się poranną Ceremonią Pamięci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Wieczorem zaś na krakowskim rynku zostanie wygłoszony "Apel o Pokój 2009".

Międzynarodowy Kongres dla Pokoju "Ludzie i Religie" - "Duch Asyżu w Krakowie". organizowany jest w 70 rocznicę wybuchu II wojny światowej i 20 rocznicę upadku komunistycznych reżimów w Europie Wschodniej. Jego hasło nawiązuje do historycznego Dnia Modlitwy o Pokój z 27 października 1986 roku, podczas którego Jan Paweł II zaprosił do Asyżu przedstawicieli różnych religii świata, aby wspólnie modlili się o pokój na świecie.

Do Krakowa przybyli przedstawiciele różnych religii i kultur z całego świata, a także przedstawiciele świata polityki i nauki. W Kongresie uczestniczy 1800 uczestników ze wszystkich kontynentów oraz ponad tysiąc osób z całej Polski. Spotkanie organizowane jest wspólnie przez Archidiecezję Krakowską oraz włoską Wspólnotę Sant' Egidio (św. Idziego), która od 23 lat rozpowszechnia "ducha Asyżu" na całym świecie. Zaproszenie do Krakowa złożył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podczas ubiegłorocznego kongresu na Cyprze.

Wspólnota św. Idziego (Sant'Egidio) z Rzymu od ponad dwudziestu lat organizuje Spotkania dla Pokoju, które zostały zainicjowane przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Asyżu 27 października 1986 roku. W 1989 roku takie spotkanie odbyło się po raz pierwszy w Polsce, w Warszawie, z okazji 50 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 14 z 14 Następna strona Ostatnia strona