Usprawnienia wymiaru sprawiedliwości domagali się we wtorek przez kilka godzin przed krakowskim sądem okręgowym działacze Stowarzyszenia Obrony i Rozwoju Polski. "Stop opieszałości polskich sądów", "Żądamy nagrywania rozpraw i przesłuchań" - głosiły hasła na transparentach.
"To jest protest ogólnopolski, zorganizowany przez Federację Stowarzyszeń Patriotycznych. Jest to federacja takich stowarzyszeń jak nasze, którym zależy na naprawieniu chorego wymiaru sprawiedliwości. Protest odbywa się przed sądami w kilkunastu miastach" - powiedział PAP prezes krakowskiego koła Stowarzyszenia Obrony i Rozwoju Polski Tadeusz Chołda.
Wśród postulatów, zgłaszanych przez protestujących, znalazły się: nagrywanie rozpraw, dopuszczenie stowarzyszeń do udziału w rozprawach, wprowadzenie przejrzystości przydzielania spraw sędziom oraz uproszczenie przepisów pozwalających na składanie prywatnych aktów oskarżenia.
"Zgłasza się do nas mnóstwo ludzi i to pokazuje skalę problemu. Wielu osób nie stać na to, by wynająć prawnika, natomiast obecny stan prawny nie pozwala na to, aby społecznie pomóc takim osobom. Porady studentów nie rozwiązują sprawy. Ludzie narzekają na adwokatów, że nierzetelnie reprezentują ich interesy. Nie ma odpowiednio zorganizowanej pomocy prawnej dla ludzi, których nie stać na obronę" - powiedział Tadeusz Chołda.
Dodał, że ludzie skarżą się również na rozbieżności między tym, co mówili podczas rozprawy, a tym, co zostało zaprotokołowane.
Jak poinformowano PAP w sądzie, protest przebiegał spokojnie.
Od 2021 r. duchowny był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Trzeba mniej katedr nauczycielskich, a więcej stołów bez hierarchii.
Inicjatywa jest otwarta dla różnych uczestników - od studentów, po startupy.
Inicjatywa jest otwarta dla różnych uczestników - od studentów, po startupy.