Bóg nie jest Bogiem zamieszania

Papież Franciszek i zwierzchnik Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego Karekin II w deklaracji podpisanej w niedzielę w Eczmiadzynie sprzeciwili się usprawiedliwianiu ideami religijnymi szerzenia nienawiści i przemocy.

We wspólnym dokumencie obaj zwierzchnicy podkreślili: "Jesteśmy niestety świadkami prezentowania religii i wartości religijnych w sposób fundamentalistyczny, który wykorzystywany jest, by uzasadnić szerzenie nienawiści, dyskryminacji i przemocy".

Papież i Katolikos Wszystkich Ormian dodali następnie: "Usprawiedliwianie takich zbrodni ideami religijnymi jest niedopuszczalne, ponieważ Bóg nie jest Bogiem zamieszania, lecz pokoju".

"Jesteśmy niestety świadkami olbrzymiej tragedii rozgrywającej się na naszych oczach: niezliczonej rzeszy niewinnych osób zabitych, wysiedlonych lub zmuszonych do bolesnego i niepewnego wygnania przez stałe konflikty na tle etnicznym, politycznym i religijnym na Bliskim Wschodzie i w innych częściach świata" - napisano w deklaracji.

W rezultacie, podkreślili Franciszek i Karekin II, "mniejszości etniczne i religijne są obiektem prześladowań i okrutnego traktowania do tego stopnia, że takie cierpienia z powodu przynależności do wyznania religijnego stały się codzienną rzeczywistością".

"Męczennicy należą do wszystkich Kościołów, a ich cierpienie tworzy ekumenizm krwi, który wykracza poza historyczne podziały między chrześcijanami, wzywając nas wszystkich do krzewienia widzialnej jedności między uczniami Chrystusa" - stwierdzili sygnatariusze deklaracji.

Z wdzięcznością wspomnieli w niej wizytę Jana Pawła II w Armenii w 2001 roku z okazji 1700. rocznicy ustanowienia chrześcijaństwa religią państwową w tym kraju. Przywołali także watykańskie uroczystości w kwietniu 2015 roku, gdy upamiętniono setną rocznicę rzezi Ormian. "Przypomnieliśmy ofiary tego, co wspólna deklaracja Jego Świątobliwości Jana Pawła II i Jego Świątobliwości Karekina II określiła jako eksterminację 1,5 miliona ormiańskich chrześcijan, uznawaną powszechnie za pierwsze ludobójstwo XX wieku" - głosi dokument przywołujący słowa z września 2001 r.

Już wcześniej słowa wypowiedziane przez Franciszka podczas obecnej wizyty, gdy nazwał rzezie Ormian na początku XX wieku "ludobójstwem" wywołały irytację i oburzenie władz Turcji - podkreślają media.

We wspólnym tekście papieża i katolikosa znalazł się też apel do wiernych obu Kościołów o przyjmowanie uchodźców - "ofiar wojny i terroryzmu".

Na zakończenie wizyty w Armenii Franciszek udał się do klasztoru Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, Chor Wirap, przy granicy z Turcją. Tam wraz z Karekinem II papież wypuścił dwa gołębie, symbole pokoju, w kierunku terytorium Turcji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12°C Wtorek
rano
9°C Wtorek
dzień
10°C Wtorek
wieczór
9°C Środa
noc
wiecej »