Co dalej w sprawie Medjugorje?

Ksiądz Lombardi komentuje doniesienia prasowe ws. objawień.

W związku pojawieniem się w mediach informacji o możliwej nominacji administratora apostolskiego dla sanktuarium w Medjugorje dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi stwierdził, że jest to jedna z hipotez roboczych i dotychczas w tej kwestii nie została podjęta żadna decyzja.

Ksiądz Lombardi zauważył, że gdyby taka decyzja weszła w życie, oznaczałoby to bezpośrednie podporządkowanie sanktuarium w Medjugorie Stolicy Apostolskiej. Jest jednak zbyt wcześnie, by mówić o nastawieniu wobec domniemanych objawień, czy też decyzji, która ma zapaść w najbliższej przyszłości.

Medjugorje leży w diecezji Mostar na terenie Bośni i Hercegowiny. Według słów grupy młodych mieszkańców tej miejscowości, 24 czerwca 1981 roku zaczęła im się ukazywać Matka Boża, przekazując przesłania. „Spotkania” te trwają do dzisiaj i są związane nie z miejscem (zdarzają się także poza Medjugorjem), ale z osobami wizjonerów. Właśnie niespotykana w historii tego typu zjawisk długotrwałość i brak ich ostatecznego zakończenia są jedną z głównych przyczyn, dla których Kościół katolicki nie wypowiedział się ostatecznie na temat ich nadprzyrodzonego charakteru.

Dotychczas Stolica Apostolska za miarodajne uznaje stanowisko episkopatu byłej Jugosławii z 1991 r., w myśl którego nie można potwierdzić nadprzyrodzonego charakteru zjawisk zachodzących w Medjugorju. Dopóki tak się nie stanie, nie można organizować tam oficjalnych pielgrzymek. Mimo to przybywający do tego miejsca wierni powinni być otoczeni opieką duszpasterską. Co roku przyjeżdża do Medjugorja ok. 2 mln ludzi.

18 stycznia 2014 roku zakończyła swoje prace międzynarodowa komisja badająca domniemane objawienia Matki Bożej, której przewodniczy kard. Camillo Ruini. O rezultacie jej badań ma poinformować i wydać orzeczenie w tej sprawie Kongregacja Nauki Wiary.

«« | « | 1 | » | »»
 • Franciszek
  05.07.2016 15:09
  Narracja ks. Lombardiego podobna jak do w przypadku udziału jednego z kontrowersyjnych hierarchów na uroczystości 1050 rocznicy Chrztu Polski.
  Jeżeli mówi że ,,roboczo,, biorą taką wersję to można odczytać- zrób co do ciebie należy jeżeli nie chcesz abyśmy zrobili to za ciebie.
 • Krzysztoń
  05.07.2016 17:07
  Śmieszne jest stwierdzenie o zakazie oficjalnych pielgrzymek, gdy jednocześnie od samego początku tego zjawiska tysiące parafii oficjalnie organizuje pielgrzymki do Włoch i przy okazji do Medjugorie. Czyli wynika z tego, że miliony pielgrzymów oficjalnie łamie nakaz Kościoła i wszystko jest w porządku. Poza tym zachodzi tu swego rodzaju bezczelność, gdyż głównym celem pielgrzymek są Włochy, a Medjugorie tylko tak niby na dostawkę. Wilk syty i owca cała, a duchowni nie czują winy, że łamią nakaz Kościoła. Przeciwnie, po wizycie w Medjugorie pokornie zwiedzają bazylikę św. Piotra…
 • Boanerges
  05.07.2016 22:34
  Warto przeczytać
  https://sadeczanin.info/kościół-i-religia/sądecki-pielgrzym-medziugorje-–-komunikat-watykanu

  Powołując się na św. Faustynę trzeba pamiętać że ona POŚCIŁA na ascezie budowała swoją duchowość. Prośba o post przychodzi z Medziugorje. Przez jego brak Kościół na zachodzie i w Polsce usycha. Muzułmanie , Żydzi kwitną czerpiąc siłę z postu. Warto pomyśleć o swoim egoiźmie typu - mnie wystarczy Częstochowa !
  Może tam , w Medziugorje potrzeba Twojego świadectwa wiary aby ktoś poszukujący popatrzył tam na Ciebie i zapragnął być taki jak Ty.

  Z Panem Bogiem !
 • trzinalli
  08.07.2016 09:23
  Papież Urban VIII, zmarły w 1644 r., podkreślał: "W przypadkach związanych z objawieniami prywatnymi lepiej jest wierzyć niż nie wierzyć, bowiem jeśli wierzycie, a rzecz okaże się fałszywa, otrzymacie wszelkie błogosławieństwa, tak jakby były one prawdziwe. Uwierzyliście bowiem, że są one prawdziwe".
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Wtorek
  noc
  13°C Wtorek
  rano
  23°C Wtorek
  dzień
  24°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »