Jedzenia dla pielgrzymów nie zabraknie!

Siedemnaście stref żywieniowych w Krakowie przygotowują dla pielgrzymów Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży i Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Reklama

Szczegóły na temat żywienia pielgrzymów, którzy już niedługo przybędą do Krakowa, przedstawili organizatorzy ŚDM na konferencji prasowej na Campus Misericordiae. Wreszcie pokazano też umiejscowienie wszystkich stref żywieniowych - tych przygotowywanych przez Komitet Organizacyjny ŚDM i przez Caritas. Niektóre z nich znajdą się przy ul. Bernardyńskiej i Smoczej oraz na Bulwarach: Wołyńskim, Poleskim i Inflanckim. Strefa będzie też w pobliżu Błoń (przy ul. Piastowskiej) i w Łagiewnikach. W strefach pielgrzymi zrealizują talony żywieniowe lub zrobią zakupy za gotówkę.

- Strefy żywieniowe zostały zaprojektowane w ten sposób, by zapewnić maksymalną przepustowość i móc wykarmić maksymalnie dużo pielgrzymów. Pomyślano także o kawiarniach oraz punktach wi-fi i poczty. Caritas zawarła umowy z dużymi, sprawdzonymi firmami, które mogą zapewnić obsługę dużej liczby pielgrzymów oraz bezpieczeństwo żywieniowe - mówiła Katarzyna Rybicka, odpowiedzialna ze strony Caritas za mobilne punkty żywieniowe.

Strefy będą więc w stanie obsłużyć około 100 tys. osób dziennie, a organizatorzy przewidują największy ruch w porze obiadu, czyli po zakończeniu porannych katechez. Każda ze stref będzie mieć powierzchnię około 800-1000 mkw. i w każdej stanie 5-6 namiotów-restauracji z jedzeniem i jeden z napojami. W związku z tym, stojąc w kolejce po posiłek, nie będzie można jednocześnie otrzymać napoju. To celowe rozwiązanie, ponieważ część osób będzie chciała tylko napój.

W menu (dostępnym w kilku językach) znajdą się potrawy z różnych stron świata, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie: kurczak w sosie chińskim z ryżem, danie meksykańskie z sosem i kiełbasą, fasolka po bretońsku, makaron z klopsikami w sosie bolońskim, a także kilka najpopularniejszych smaków pizzy. Nie zabraknie tradycyjnych polskich potraw: pysznych pierogów, bigosu, oscypków z żurawiną i tradycyjnego chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Dla miłośników fast foodów będzie kiełbasa z frytkami lub w bułce, zapiekanki, frytki i hot dogi. Nie zabraknie też potraw wegetariańskich. We wszystkich strefach żywienia pielgrzyma będzie można zaopatrzyć się w ciepłe i zimne napoje oraz coś słodkiego i lody. Dodatkowo na spragnionych pielgrzymów czeka 5 mln darmowych butelek wody.

Strefy w Krakowie będą czynne od wtorku 26 lipca do piątku 29 lipca od godz. 12 do północy.

Nieco inaczej będą wyglądały strefy w Brzegach - będzie ich 10 i nie będą zlokalizowane w samych sektorach, ale na ich obrzeżach, przy wejściach do sektorów. Każda strefa będzie złożona z dwóch tirów-chłodni: z jednego będą wydawane napoje, z drugiego - szczelnie zapakowany suchy prowiant (np. zapakowane kanapki, jabłko, batonik). Poza zimnymi napojami w Brzegach będą też oddzielne namioty z gorącą kawą i herbatą, przygotowane z myślą o pielgrzymach, którzy będą na Campusie nocować z soboty na niedzielę.

Strefy w Brzegach będą czynne w sobotę 30 lipca i w niedzielę 31 lipca od godz. 9 rano do ostatniego pielgrzyma (w niedzielę).

Na dzisiejszej konferencji zaprezentowano też specjalną aplikację na smartfony DirectBistro ŚDM Caritas Menu, która będzie dostępna już od poniedziałku. Pomoże ona znaleźć strefy żywieniowe i na bieżąco sprawdzić menu.

Po konferencji prasowej wszyscy goście mogli spróbować wielu potraw, które będą dostępne dla pielgrzymów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się dania regionalne, pizza i wyprodukowane specjalnie na ŚDM dania obiadowe w plastikowych pojemnikach.

Informacje o wyżywieniu można będzie znaleźć na oficjalnej stronie Światowych Dni Młodzieży oraz na www.sdm.caritas.pl. Wszystkie strefy będzie można zlokalizować także przy pomocy GPS. Zarówno w Krakowie, jak i w Brzegach strefy będą dostępne dla wszystkich - nie tylko dla zarejestrowanych pielgrzymów, którzy mają wykupione pakiety i będą mieli talony żywieniowe. W związku z tym organizatorzy poza talonami będą przyjmować płatności gotówką i kartą.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie...

Reklama

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3
1°C Niedziela
noc
0°C Niedziela
rano
2°C Niedziela
dzień
2°C Niedziela
wieczór
wiecej »

Reklama