Uczmy się

Komentarzy: 3

Beata Zajączkowska Beata Zajączkowska

publikacja 25.09.2009 12:00

Życie pod publikę może zapewnić święty spokój, ale nie spokój sumienia. Są wartości, dla których warto być sądzonym, a nawet dać życie.

Po raz pierwszy za prześladowanie chrześcijan w indyjskim stanie Orisa sąd wydał wyroki skazujące na dożywocie. Pięciu mężczyzn skazano za okrutne zabójstwo protestanckiego pastora. By go dopaść hinduistyczni fundamentaliści rabowali domy niewinnych ludzi, a następnie puszczali je dymem. Akbar Digal miał 40 lat, żonę i pięcioro dzieci. Oprawcy złapali go. Zażądali wyrzeczenia się wiary w Chrystusa i przejścia na hinduizm. Wiedział, co go czeka, jeśli odmówi. Wybrał wierność Chrystusowi. Prześladowcy ścięli mu głowę, następnie jego ciało poćwiartowali i spalili.

 
Golgota chrześcijan trwała kilka miesięcy. Kiedy nastał względny spokój ruszyła machina sprawiedliwości. Świadkowie są jednak wciąż zastraszani i boją się zeznawać w obawie o swoje życie i los najbliższych. Po całej serii uniewinnień, pierwszy wyrok skazujący na dożywocie oprawców wydaje się być światełkiem w tunelu. Abp Raphael Cheenath, kierujący diecezją na terenie, której doszło do największych prześladowań, uważa, że „obecne orzeczenie sądu doda odwagi chrześcijanom w dawaniu świadectwa prawdzie mimo wciąż istniejącego zagrożenia ze strony hinduistycznych ekstremistów”.
 
Paradoksalnie, ci często bezimienni męczennicy z dalekich Indii są dla nas europejczyków drogowskazem. Pokazują, że wiara w Chrystusa nie zawsze jest łatwa, że nie jest ona chodzeniem na skróty. Jasno dowodzi tego wyrok w sprawie ks. Marka Gancarczyka redaktora naczelnego Gościa Niedzielnego.
 
W dobie poprawności politycznej i ulegania naciskom różnych mniej lub bardziej wpływowych lobby na usta cisną się słowa Jezusa: niech wasza mowa będzie „tak - tak, nie -nie”. Apostoł Narodów przypomina: „biada mi gdybym nie głosił Ewangelii”. Chrześcijaństwo domaga się ewangelicznego radykalizmu, który nigdy nie jest fundamentalizmem, choć niektórzy próbują nam to wmówić.
 
Musimy się liczyć z tym, że w życiu wspólnot europejskich, w tym w Polsce, z roku na rok potrzeba będzie bardziej radykalnego świadectwa wiary.
Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..