Lotnisko Stara Ruzyne. Samolot Alitalia z papieżem na pokładzie ok. 11. 20 wylądował na praskim lotnisku. Chwilę później podkołował pod czerwony chodnik, przed którym stała wyprężona kompania honorowa czeskiego wojska w historycznych uniformach.
Na płycie lotniska zgromadzili się oficjele, biskupi, prezydent Vaclav Klaus i premier Jan Fischer. Wszędzie widoczne były flagi czeskie i watykańskie. Dość długo nie otwierały się drzwi samolotu w które wymierzone były obiektywy setek fotoaparatów. Na pokład samolotu wszedł nuncjusz apostolski abp Diego Causero, a po chwili w drzwiach ukazał się uśmiechnięty Benedykt XVI. Jak zwykle przy takich okazjach, para dzieci ubrana w stroje ludowe podarowała mu kosz z czeską ziemią.
Oficjalne powitanie odbyło się w skromnym, ale gustownie zaaranżowanym namiocie, gdzie stały fotele dla papieża, prezydenta i jego małżonki. Papieża powitał prezydent Klaus. Zaznaczył po czesku, że kiedyś językiem komunikacji była łacina, ale teraz jest angielski i dlatego przeszedł na ten język. Podkreślił że wita Benedykta XVI także jako ważnego intelektualista, którego myśli są z uwagą słuchane w świecie. W tym kontekście wymienił jego ostatnią encyklikę „Caritas in veritate”, która niedawno wyszła także w języku czeskim. Zwrócił także uwagę na to, że papieska wizyta przypada w ważną rocznicę 20. po upadku komunizmu.
Ku radosnemu zaskoczeniu wszystkich, papież zaczął swoje przemówienie w całkiem niezłej czeszczyźnie. Rozległy się wielkie brawa i okrzyki radości. Później przeszedł na angielski. Mówił o swej radości z faktu, że może przybyć do kraju, który dał światu tyle wybitnych postaci, a Kościołowi szereg męczenników. Odnosząc się do rocznicy upadku komunizmu, przywołał pamięć świadków tamtej epoki prześladowań: kardynałów Josefa Berana i Franciszka Tomaszka. Zakończył także w języku czeskim, co zebrani przyjęli wielkimi brawami. Przemówienie papieża odwoływało się do wielu ważnych wydarzeń z czeskiej historii. Wydaje się, że zrobiło wielkie wrażenie na słuchacza, o czym świadczyło późniejsze ciepłe przywitanie, zarówno z oficjelami, jak i zwykłymi ludźmi, których grupa dotarła na lotnisko. Stamtąd papież pojechał do centrum starego miasta, gdzie na Malej Stranie znajduje się kościół pw. Matki Boskiej Zwycięskiej. To sanktuarium praskiego Jezulatka.
Wcześniej uwolniono trzech Izraelczyków, którzy przez 484 dni byli przetrzymywani w Strefie Gazy.
Co najmniej 54 osoby zginęły, a 158 zostało rannych w ostrzale artyleryjskim targu.
Zastąpił bp. dr. Mariana Niemca, który sprawował ten urząd w latach 2014-2024.
Są zniszczenia w obwodach zaporoskim, odeskim, sumskim, charkowskim, chmielnickim i kijowskim.