Wychowywanie przez świadectwo życia

Polscy biskupi przypominają, że wychowanie jest jedną z najważniejszych form naśladowania miłosiernej miłości Boga.

„Wychowanie jest jedną z najważniejszych form naśladowania miłosiernej miłości Boga” – przypominają polscy biskupi w liście pasterskim zapowiadającym VI Tydzień Wychowania, który odczytany zostanie w kościołach w niedzielę, 4 września. Wskazują także, że wychowanie najskuteczniej dokonuje się przez osobiste świadectwo wychowawcy.

Polscy hierarchowie przypominają, że Tydzień Wychowania, który trwać będzie od 11 do 17 września br., wpisuje się w obchody trwającego w Kościele Jubileuszu Miłosierdzia, a jego hasło brzmi „Miłosierni jak ojciec”. Przywołują słowa Jana Pawła II, który w encyklice „Dives in misericordia” napisał, że wychowanie jest jedną z najważniejszych form naśladowania miłosiernej miłości Boga - Zastanówmy się, w jaki sposób rodzice, dziadkowie, nauczyciele, katecheci i duszpasterze mogą naśladować w wychowaniu miłosierną miłość Boga – czytamy w dokumencie. Wskazują także, że miłość wobec wychowanków zakłada to, aby od nich wymagać.

W liście wprowadzającym w obchody VI Tygodnia Wychowania biskupi zwracają uwagę, że wychowanie młodych ludzi jest miejscem, gdzie realizować można uczynki miłosierne, zarówno te dotyczące ciała, jak i duszy. „Te pierwsze związane są z funkcją opiekuńczą wychowawców – z podstawową troską o warunki życia podopiecznych. (…) Uczynki względem duszy związane są natomiast z samym wychowaniem, w którym jest miejsce na pouczenie, pociechę, dobrą radę, ale też na przebaczenie, a nade wszystko na modlitwę” – czytamy.

- Wypełniając program wyznaczony przez Chrystusowe przykazanie miłości, przełożone na konkretny język uczynków miłosierdzia, trzeba pamiętać, że „radzić”, „pouczać”, „upominać”, „pocieszać” należy nie tylko słowem, ale przede wszystkim czynem, a zwłaszcza przykładem własnego życia – stwierdzają biskupi. Podkreślają, że wychowanie najskuteczniej dokonuje się przez osobiste świadectwo wychowawcy.

Hierarchowie dostrzegają również współczesne problemy dzieci i młodzieży, które wynikają z szybkiego rozwoju cywilizacyjnego. Wśród takich problemów wymieniają zjawisko uzależniania się dzieci od tabletów i smartfonów, powodując u nich zamykanie się na budowanie międzyludzkich relacji z bliskimi.

Przypominają również dyskusję , jaką niedawno wywołały nowe wytyczne dotyczące promocji w szkołach zdrowego sposobu odżywiania. Biskupi zwracają uwagę, że kształtowanie świadomości społecznej w tym zakresie jest potrzebne, gdyż wiele spośród tzw. chorób cywilizacyjnych ma swoje źródło w nieprawidłowym odżywianiu. „Trzeba jednak pamiętać, że konieczna jest również refleksja dotycząca wspierania wychowanków w rozwoju duchowym, psychicznym i intelektualnym” – piszą polscy hierarchowie.

Tydzień Wychowania jest inicjatywą Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Szkół Katolickich. Jego celem jest zwrócenie uwagi na pilną potrzebę wychowania i pomoc młodym w poszukiwaniu prawdy, która powinna być fundamentem wychowania.

Co roku w tematykę Tygodnia Wychowania wprowadza list biskupów. Opracowywane są również materiały przydatne w misji nauczycieli, wychowawców, rodziców i katechetów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
6°C Piątek
noc
3°C Piątek
rano
10°C Piątek
dzień
10°C Piątek
wieczór
wiecej »