Zapowiedź ogłoszenia przez Benedykta XVI konstytucji apostolskiej ułatwiającej anglikanom przechodzenie na katolicyzm została pozytywnie przyjęta w katolickich i anglikańskich Kościołach w Ameryce Północnej.
W Stanach Zjednoczonych Wspólnotę Anglikańską reprezentuje przede wszystkim Kościół episkopalny. Dziś należy on do najbardziej liberalnych nurtów w anglikanizmie. Jego prymasem jest biskup-kobieta. W tym roku zgodzono się tam na błogosławienie par tej samej płci oraz na udzielanie święceń biskupich aktywnym homoseksualistom.
Po ogłoszeniu zamiarów Benedykta XVI w sprawie anglikanów chcących przejść na katolicyzm, bp Christopher Epting, odpowiedzialny w Kościele episkopalnym za relacje ekumeniczne, wydał oświadczenie, w którym zapowiada, że papieska decyzja nie będzie miała wpływu na jakość relacji z Kościołem katolickim. W jego przekonaniu Ojciec Święty potwierdził tylko to, co od lat dokonywało się już w sposób nieformalny. Bp Epting zapowiada jednak, że wraz z arcybiskupem Canterbury będzie jeszcze analizował realne konsekwencje papieskiej inicjatywy.
Z kolei prymas Kościoła Anglikańskiego w Kanadzie złożył wizytę katolickim biskupom, zgromadzonym na sesji plenarnej episkopatu. Przemawiając w ich gronie przypomniał, że wolą Chrystusa jest jedność wszystkich jego uczniów. Tym niemniej zadeklarował on, że jego Kościół będzie ułatwiał przechodzenie swych wiernych na katolicyzm. Wyraził też przekonanie, że oba Kościoły bardzo się zbliżyły w ostatnich latach. „Ku naszemu zdziwieniu, wiele barier zostało pokonanych” – stwierdził. Anglikański prymas Kanady poprosił też katolickich biskupów, aby przysłali swego delegata na najbliższy Synod Generalny jego wspólnoty. Zaproponował także wspólne spotkania obu episkopatów.
Gotowość do realizacji konstytucji apostolskiej w Stanach Zjednoczonych zadeklarował również przewodniczący katolickiego episkopatu w tym kraju. Kard. Francis George ujawnił, że o papieskiej inicjatywie amerykańscy biskupi zostali poinformowani dopiero w ostatniej chwili. Metropolita Chicago zapewnia zarazem, że Kościół katolicki w USA nadal będzie dążył do coraz większej jedności ze wszystkimi amerykańskimi chrześcijanami, a w szczególności z Kościołem episkopalnym.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.