Rwanda: Rząd odrzuca przeprosiny biskupów

Rząd Rwandy uznał za nieadekwatne przeprosiny episkopatu za udział niektórych ludzi Kościoła katolickiego w ludobójstwie Tutsich i Hutu w 1994 roku. Oświadczenie hierarchów zostało wydane w niedzielę z okazji zamknięcia obchodów Roku Świętego Miłosierdzia.

Reklama

"Zważywszy na skalę popełnionych zbrodni przeprosiny ze strony Watykanu byłyby dużo bardziej uzasadnione" - głosi komunikat rwandyjskiego rządu wydany w środę wieczorem. Akt episkopatu określono w nim jako "głęboko nieadekwatny". "Przeprosiny pozwalają jedynie naświetlić dystans, jaki dzieli Kościół katolicki od pełnego i szczerego uznania swojej odpowiedzialności moralnej i prawnej" za współudział w ludobójstwie - uważa rząd w Kigali.

O przeprosinach katolickich biskupów pisaliśmy już wcześniej tutaj. W oświadczeniu rwandyjscy biskupi przyznają, że członkowie Kościoła planowali i dopuszczali się zbrodni podczas ludobójstwa, jakie miało miejsce w 1994, a także rok po nim. Podkreślili jednak, że to nie Kościół, jako instytucja dopuściła się tych zbrodni, ale tylko jej nieliczni członkowie, określeni jako "dzieci, które zgrzeszyły".

Przesłanie biskupów zostało celowo zaplanowane na niedzielę 20 listopada, ponieważ tego dnia oficjalnie dobiegł końca ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Święty Miłosierdzia.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • tak myślęwtedy
  24.11.2016 18:33
  Dziwna i nielogiczna jest ta moda kościelna przepraszania wszystkich za nieswoje grzechy. Jak w ogóle można przepraszać za czyjeś grzechy? Jeśli grzechów dopuścił się nie Kościół, a pojedyncze osoby, to dlaczego przepraszać ma cała instytucja? W świat idzie przekaz, że cały Kościół jest w to zamieszany (skoro cały Kościół przeprasza). Tak już raz było z waldensami, których przepraszał Franciszek w imieniu Kościoła, a przytłaczająca większość Kościoła nawet nie słyszała o waldensach. Jeżeli szklarz Mietek po pijanemu zdemoluje sklep to przeprasza za niego zakład szklarski? Czy cała Polska?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  7°C Sobota
  wieczór
  3°C Niedziela
  noc
  1°C Niedziela
  rano
  8°C Niedziela
  dzień
  wiecej »

  Reklama