Kard. Dziwisz zaapelował o dialog

Podczas uroczystej Pasterki na Wawelu kard. Stanisław Dziwisz wezwał do dialogu zarówno w życiu politycznym, jak i społecznym.

W wygłoszonej homilii ustępujący metropolita krakowski odniósł się do obecnej sytuacji politycznej w Polsce i wskazał, że niepokojące są trwające napięcia i konflikty.

- Wydaje się, że podstawowym problemem jest nieporozumienie co do sposobu pojmowania polityki. Jej nadrzędnym celem ma być troska o dobro wspólne, a stylem ma być bezinteresowna służba. Trzeba przyznać, że jesteśmy dalecy od tego ideału, a spotykamy się z walką o zdobycie władzy lub jej utrzymanie - ocenił.

Hierarcha dodał, że pomimo istniejących sprawdzonych demokratycznych sposobów zarządzania nieraz dochodzi do poważnych konfliktów, które osłabiają "naszą narodową jedność wokół zasadniczych wartości i celów".

Nie unikał też trudnych pytań, zastanawiając się, czy refleksja świąt Bożego Narodzenia nie powinna uspokoić umysłów i emocji oraz doprowadzić do poważnego pochylenia się nad polskimi sprawami.

- Czy nie stać nas na taką mądrość? Czy nie jest to wyzwanie dla naszej wiary w moc Księcia Pokoju, ale także gotowości naśladowania Jego pokory i postawy służby? - powiedział.

- Królewską drogą do społecznego pokoju i harmonijnej współpracy jest dialog, w którym każdy może wyartykułować swoje potrzeby, wsłuchując się w racje drugiej strony - uwrażliwił.

Kard. Dziwisz w homilii podziękował także za lipcowe Światowe Dni Młodzieży, podczas których okazało się, że różnorodność kultur i języków jest bogactwem ludzkiego ducha, a nie zagrożeniem. Zaznaczył, że ludzie mogą głęboko porozumiewać się uniwersalnym językiem wiary i miłości. - To był i jest znak nadziei dla naszego podzielonego świata - stwierdził.

Drugi taki znak to, według kardynała, Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. - Jedynie Bóg wie, ile dobra się zrodziło w Roku Miłosierdzia, i ile związanego z tym dobra nadal trwa, bo przecież miłosierdzia nie można ograniczyć do jednego roku, do jakiejś jednej daty. Jest za co Bogu dziękować - ocenił.

Purpurat podczas Pasterki pozdrowił papieża Franciszka, papieża emeryta Benedykta XVI oraz cały Kościół w Polsce, "który zawsze był i jest z narodem w jego dolach i niedolach".

- Życzymy obfitości Bożych łask nowemu metropolicie krakowskiemu, księdzu arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu, na którego czekamy w podwawelskim grodzie - kontynuował.

- Szczególne życzenia składamy sprawującym władzę na wszystkich szczeblach i reprezentującym wszystkie opcje polityczne. Życzymy im prawdziwej mądrości, by swe zadania spełniali w duchu służby, przedkładając dobro człowieka i narodu nad wszelkie inne racje. Zwracam się: "Zostawcie parlament Szanowni Posłowie i przeżyjcie Święta w gronie Waszych rodzin" - dodał.

Wszelkiego dobra ustępujący metropolita krakowski życzył starszym, chorym, niepełnosprawnym, przebywającym w więzieniach oraz pełniącym służbę z dala od rodzin.

- Niech Jezus Chrystus, Bóg Mocny i Książę Pokoju, opromienia swoją obecnością wasze życie, niech budzi w waszych sercach nadzieję, niech mobilizuje nas wszystkich do jeszcze większej miłości i służby - powiedział na zakończenie kard. Dziwisz.

Przeczytaj także:

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
dzień
14°C Czwartek
wieczór
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
wiecej »