Turcja: Państwo odda kościół w Tarsie?

Być może już wkrótce premier Turcji poinformuje o zwrocie katolikom kościoła św. Pawła w Tarsie. Starania o odzyskanie przez katolików kościoła św. Pawła w Tarsie, miejscu urodzenia Apostoła Narodów, trwają od wielu lat.

Pełnomocnik do spraw integracji w rządzie Niemiec, Maria Böhmer, dostrzega możliwość rozwiązania konfliktu wokół kościoła św. Pawła w Tarsie.Niemiecka minister zwróciła uwagę, że zarówno dyrektor tureckiego Urzędu ds. Religii (Diyanet), prof. Ali Bardakoglu jak i minister oświaty Faruk Celik obecni przed kilkoma dniami na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę meczetu w Kolonii oświadczyli, że w debacie wokół kościoła św. Pawła „byliby po stronie mniejszości chrześcijańskiej w Turcji”.
 
Ta wypowiedź to „ważny sygnał dla chrześcijan w Turcji i dla całego świata", powiedziała min. Böhmer 10 listopada w Berlinie. Podkreśliła jednocześnie, że sprawa rozwiązania przez rząd turecki problemu kościoła w Tarsie jest „papierkiem lakmusowym dla Turcji w sprawie wolności wyznania”. Minister ds. integracji zauważyła jednocześnie, że wolność wyznania jest „dobrem, chronionym w Niemczech przez konstytucję, co umożliwia również budowę meczetów, jak to ma miejsce obecnie w Kolonii”.
Władza, która to gwarantuje, rozwija wzajemną tolerancję między religiami i pokojowe współżycie między ludźmi, przypomniała niemiecka minister. Zaapelowała więc do rządu Turcji o zrealizowanie powtarzanych zapowiedzi i wywarcie wpływu na takie rozwiązanie, które będzie do zaakceptowania również w samym Tarsie.
 
Również niemiecki ekspert ds. bliskowschodnich Udo Steinbach ma nadzieję, że wkrótce premier Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformuje o zwrocie katolikom kościoła św. Pawła w Tarsie. „Zgoda na otwarcie grecko-prawosławnego seminarium na Chalki oraz dalsze losy kościoła w Tarsie będą dla Turcji decydującym sprawdzianem w ciągu najbliższych dwóch lat” - uważa niemiecki orientalista. Jego zdaniem, „wtedy okaże się, czy proces modernizacji kraju rzeczywiście ma miejsce”.
 
Starania o odzyskanie przez katolików kościoła św. Pawła w Tarsie, miejscu urodzenia Apostoła Narodów, trwają już od wielu lat. Po remoncie przed kilku laty świątynia została zamieniona w muzeum, do którego obowiązują bilety wstępu. Katolicy „wyjątkowo” mogli się modlić i odprawiać nabożeństwa w tym jedynym kościele w Tarsie tylko w czasie trwającego do końca czerwca br. Roku Świętego Pawła. Ostatnio lokalne władze Tarsu oświadczyły, że kościół pozostanie muzeum. Jeśli katolicy będą chcieli odprawić nabożeństwo, muszą pisemnie poprosić o to władze miejskie najpóźniej na trzy dni przed planowanym terminem liturgii. A jej uczestnicy muszą zapłacić bilety wstępu. Jednocześnie władze zastrzegły, że jeśli katolickie liturgie będą utrudniać zwiedzanie muzeum przez turystów, wówczas zostaną ograniczone. Przeciwko takiej praktyce protestują przedstawiciele Kościoła.
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
12°C Czwartek
noc
9°C Czwartek
rano
16°C Czwartek
dzień
17°C Czwartek
wieczór
wiecej »