Przywódca lefebrystów potwierdza: Będziemy mieli prałaturę personalną

- Nie ma już żadnej nieprzezwyciężalnej przeszkody do uznania kanonicznego Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X - potwierdził jego przełożony generalny bp Bernard Fellay. Dodał, że „bardziej niż prawdopodobnie” będzie to prałatura personalna, jaką dotychczas posiada w Kościele tylko Opus Dei.

W wywiadzie dla hiszpańskiego czasopisma „Vida Nueva” przywódca lefebrystów ujawnił, że to Franciszek dał decydujący impuls procesowi pojednania. Przyznał też, że papież jest „wyrozumiały i dobrotliwy”. Jednocześnie oświadczył, że są „czerwone linie”, z których Bractwo nie ustąpi.

Za główną przeszkodę uznał pełną akceptację nauczania Soboru Watykańskiego II. Wymienił zwłaszcza „sposób, w jaki praktykowany jest ekumenizm, w tym stwierdzenia bardzo groźne dla wiary, które skłaniają do myślenia, że wszyscy wyznają tę samą wiarę”, a także „kwestie liturgiczne” i „relacje między Kościołem i państwem”.

- We wszystkich tych tematach nie ustąpimy. Nie chodzi o stanowisko czy punkt widzenia osobiste albo tylko naszego Bractwa. Po prostu podtrzymujemy to, czego Kościół nauczał i co zdefiniował w tych kwestiach. Moglibyśmy podsumować mówiąc, że conditio sine qua non [warunkiem koniecznym - KAI] jest to, by Rzym przyjął nas takimi, jakimi jesteśmy - powiedział bp Fellay.

Pytany o określenia „ultrakonserwatyści” i „sekciarze”, jakimi obdarza się lefebrystów, przełożony Bractwa powtórzył, że jedynie kieruje się ono tym, czym kierował się Kościół przez wieki. Tymczasem w latach 50. XX w. i w czasie Soboru Watykańskiego II chciano zmienić Kościół. - Ale my nie porzucamy bogatego dziedzictwa naszej Świętej Matki Kościoła i ten prosty fakt wystarczy, by przydać nam konserwatywną twarz - zauważył bp Fellay.

W tym samym numerze „Vida Nueva” abp Guido Pozzo, sekretarz Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei”, która prowadzi dialog z lefebrystami, także mówi o możliwości utworzenia dla Bractwa prałatury personalnej. Dodaje jednak, że „dobry katolik” nie może odrzucać nauczania Soboru Watykańskiego II, gdyż było to zgromadzenie biskupów z całego świata wokół papieża.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  03.02.2017 20:11
  Brak szacunku dla Bractwa . Trybuna Ludu Bożego
 • Gość
  04.02.2017 04:49
  Dziwny to zaiste artykuł - dopóki sprawa nie jest uzgodniona, to wydaje się, że nie ma sensu informować o jakichkolwiek ustaleniach, gdyż trudno wyobrazić sobie przyznanie prałatury personalnej w ramach Kościoła katolickiego jakiejkolwiek grupie, która nie akceptuje nadzwyczajnego magisterium Kościoła (nieomylnego) – takim pozostaje powszechny sobór pod przewodnictwem papieża. Artykuł ten wprowadza raczej zamęt i nie wyjaśnia niczego, co zostało uzgodnione. Nie rozumiem powodu opublikowania tekstu (poza chęcią wypuszczenia jakiegoś chwytliwego newsa).
 • Tormann
  04.02.2017 11:03
  Wiadomość w sumie dobra, ale oczekiwałbym od Bractwa nie tylko dobrego humoru, lecz także szczypty ekspiacji za publiczne lekceważenie okazywane kolejnym papieżom.
 • Gość
  02.03.2017 09:27
  Jeżeli już dojdzie do skutku fakt utworzenia prałatury personalnej, to będzie to naprawdę dobry znak dla naszego św. Kościoła Katolickiego. I może znów księża w czasie Mszy św. nie będą stać tyłem do ołtarza!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  14°C Poniedziałek
  rano
  25°C Poniedziałek
  dzień
  26°C Poniedziałek
  wieczór
  20°C Wtorek
  noc
  wiecej »