Nie ma zagrożeń dla modernizacji służb

Brak komentarzy: 0
PAP

publikacja 20.11.2009 13:40

W 2009 roku nie ma zagrożeń dla realizacji modernizacji służb mundurowych - zapewniał w piątek w Sejmie wiceminister SWiA Adam Rapacki informując o wykonaniu tego programu w latach 2007 i 2008. Posłowie podczas debaty podkreślali, że konieczne jest kontynuowanie unowocześniania służb po zakończeniu programu.

Posłowie zgodnie podkreślali, że unowocześnianie służb powinno być kontynuowane i powinien zostać przygotowany kolejny program modernizacji służb. Zaznaczali, że od "dofinansowania" poszczególnych formacji zależy bezpieczeństwo obywateli.

"Od tego, jakie środki przeznaczane są na służby, zależy nasze bezpieczeństwo. To widać. Im bardziej są dofinansowane, tym bardziej wzrastają wskaźniki poczucia bezpieczeństwa wśród obywateli" - mówił poseł PiS Jarosław Zieliński. Dodał, że mimo zachwiania realizacji programu w latach 2008-2009 widać jego pozytywne efekty m.in. lepsze wyposażenie funkcjonariuszy.

Także Grzegorz Dolniak (PO) podkreślał, że kontynuacja unowocześniania służb jest konieczna, tak by można było osiągnąć stan satysfakcjonujący dla wszystkich. Dodał też, że nie ma wątpliwości, iż modernizacja służb była koniecznością.

Wiesław Woda (PSL) zaznaczył natomiast, że problemy z modernizacją służb wynikały nie tylko z kryzysu, ale też z "trudności związanych z realizacją procedur przetargowych". Zaznaczył, że dobrym rozwiązaniem mogłoby być organizowanie przetargów w cyklu 3-letnim gdyż - jak dodał - obecnie same formalności zabierają ok. pół roku, a na realizację, czyli np. dostawę sprzętu, zostaje nie wiele czasu.

Posłowie PiS i Lewicy zapowiedzieli równocześnie, że będę przeciwko przyjęciu informacji MSWiA dotyczącej realizacji programu modernizacji służb w 2008 r. Jak wyjaśniali, jest to spowodowane m.in. tym, że służby otrzymały wówczas mniej środków niż planowano na ten cel, a w związku z tym - nie zakupiono wystarczająco sprzętu i środków transportu. Wszyscy zgodnie zapowiedzieli jednak, że opowiedzą się za przyjęciem informacji dotyczącej 2007 r. Takie też było stanowisko sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Ustawa o modernizacji służb mundurowych została podpisana przez prezydenta w lutym 2007 r. Zakładała, że w ciągu trzech lat na policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Biuro Ochrony Rządu przeznaczonych zostanie dodatkowo ponad 6 mld złotych - na zakup sprzętu, remonty i budowę jednostek oraz wzrost wynagrodzeń.


Pierwsza strona Poprzednia strona strona 2 z 2 Następna strona Ostatnia strona