Spotkanie papieża z artystami
Papież Benedykt XVI Henryk Przondziono/Agencja GN

Spotkanie papieża z artystami

Brak komentarzy: 0

PAP/KAI/pd

publikacja 21.11.2009 12:11

Papież Benedykt XVI powiedział w sobotę podczas spotkania z artystami w Kaplicy Sykstyńskiej, że zapraszając ich do Watykanu pragnie "wyrazić i odnowić przyjaźń Kościoła ze światem sztuki".

 

Do głoszenia i świadczenia nadziei, kontaktu z Bogiem i dialogu ze społecznością wierzących wezwał papież artystów całego świata. Benedykt XVI spotkał się z przedstawicielami środowisk twórczych z okazji 10 rocznicy listu Jana Pawła II do artystów. Miejscem tego wydarzenia była kaplica Sykstyńska.

Ojciec Święty podkreślił, że celem tego spotkania jest wyrażenie i odnowa przyjaźni między Kościołem a światem sztuki. Zaznaczył, że wystosowany przed dziesięcioma laty list Jana Pawła II do artystów związany był z obchodami Wielkiego Jubileuszu roku 2000. Dokument ten, napisany przez artystę, łączył uroczysty ton tekstu papieskiego ze słowami przyjaźni i dialogu. Benedykt XVI przypominał, że przed 45 laty w tej samej Kaplicy Sykstyńskiej, stanowiącej także swoiste „sanktuarium sztuki” spotkał się z artystami Paweł VI.

Mówiąc o aktualnej sytuacji kulturowej Ojciec Święty zauważył, że „elementy negatywne dotyczą nie tylko dziedziny gospodarczej, ale także osłabienia nadziei, braku ufności w relacjach międzyludzkich, powodujących coraz silniejsze oznaki rezygnacji, agresji i rozpaczy”. Zaznaczył, że światu zagraża też rabunkowa gospodarka, nie licząca się z wymogami poszanowania środowiska naturalnego. Papież wyraził przekonanie, że doświadczenie autentycznego piękna może człowiekowi przywrócić entuzjazm i ufność. Nawiązał do słów Norwida „Bo piękno na to jest, by zachwycało, Do pracy — praca, by się zmartwych-wstało». Zaznaczył, że piękno jest kluczem tajemnicy i wezwaniem transcendencji.

Benedykt XVI podkreślił, że piękno może być drogą ku Bogu. Sztuka, we wszystkich swoich przejawach, konfrontując się z wielkimi kwestiami egzystencjalnymi może też nabrać znaczenia religijnego i przekształcić się w drogę głębokiej refleksji wewnętrznej i duchowości – zaznaczył. Przypomniał wskazania Jana Pawła II, który ukazywał, iż Kościół potrzebuje sztuki, ale stawiał też pytanie czy artyści potrzebują Kościoła? Pragnął w ten sposób zachęcić artystów do odnalezienia w doświadczeniu religijnym, w objawieniu chrześcijańskim i w Biblii źródła inspiracji.

Ojciec Święty, wzorem swego poprzednika skierował apel do środowisk twórczych. „Jesteście strażnikami piękna, dzięki swemu talentowi możecie przemawiać do ludzkich serc, poruszyć wrażliwość indywidualną i wspólnotową, rozbudzić marzenia i nadzieje, poszerzyć horyzonty poznania i zaangażowania człowieka. Bądźcie więc wdzięczni za otrzymane dary i w pełni świadomi ogromnej odpowiedzialności za przekazywanie piękna, komunikowanie w pięknie i poprzez piękno! Także wy poprzez swą sztukę bądźcie głosicielami i świadkami nadziei dla ludzkości! Nie lękajcie się konfrontacji z pierwszym i ostatecznym źródłem piękna, prowadzenia dialogu z ludźmi wierzącymi, z tymi, którzy podobnie jak wy czuje się pielgrzymem w świecie i poprzez dzieje ku nieskończonemu Pięknu! Wiara niczego nie ujmuje waszemu geniuszowi, waszej sztuce, przeciwnie uwzniośla ją i karmi, zachęca ją do przekraczania progów i kontemplowania zafascynowanymi oczyma ostatecznego i definitywnego celu, niezachodzącego słońca, które oświeca chwilę obecną i czyni ją pięknem” – powiedział papież.

W spotkaniu z Ojcem Świętym wzięło udział szereg wybitnych artystów. Był wśród nich polski reżyser, Krzysztof Zanussi, znany włoski tenor, Andrea Bocelli, czy amerykański architekt Daniel Libeskind.

 

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona