Sąd oddalił pozew Wałęsy wobec TVP

Pozew Lecha Wałęsy o sprostowanie informacji "Wiadomości" TVP z 2016 r. ws. teczek "Bolka" oddalono, gdyż pierwotny tekst żądanego przez niego sprostowania nie wskazywał, że pochodzi ono od niego oraz brak było pod nim jego podpisu.

Tak Sąd Okręgowy w Warszawie uzasadnił we wtorek nieprawomocne oddalenie pozwu Wałęsy przeciw dyrektorowi Telewizyjnej Agencji Informacyjnej o zamieszczenie w "Wiadomościach" sprostowania "nieprawdziwych informacji" z lutego 2016 r. o tym, że IPN wtedy potwierdził, iż Wałęsa był współpracownikiem SB, a grafolog orzekł autentyczność teczek TW "Bolka".

Jak mówił sędzia Marcin Polakowski w uzasadnieniu wyroku, pierwotnie żądane od TVP sprostowanie zaczynało się od słów: "W 'Wiadomościach' podaliśmy nieprawdziwą informację...", co przy braku podpisu pod tym tekstem Wałęsy mogło sugerować odbiorcy, że autorem sprostowania jest redaktor naczelny, a nie sam Wałęsa. Sędzia podkreślił, że istotą sprostowania jest nie wypowiedź redaktora naczelnego, lecz właśnie osoby, które dotyczy określona informacja.

Według sędziego Polakowskiego, późniejsza zmiana tekstu sprostowania - w toku procesu - i jego podpisanie nie są prawnie skuteczne. Uznał, że nie można "naprawić" pierwotnego sprostowania, skoro Prawo prasowe stanowi, że trzeba je złożyć do redaktora naczelnego w terminie 21 dni od dnia publikacji materiału, który ma być sprostowany. "To nie była tylko drobna zmiana językowa" - dodał sędzia, podkreślając, że sprawy o sprostowanie mają "sformalizowaną procedurę".

Pełnomocnik Wałęsy radca prawy Paweł Janc powiedział PAP, że wniesie apelację; dodał, że będzie się toczył też odrębny proces o ochronę dóbr osobistych wobec szefowej "Wiadomości" Marzeny Paczuskiej-Tętnik (sąd uznał, że nie mogła ona być pozwana o sprostowanie).

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IPN, MEDIA, PAP, WAŁĘSA, WYROK

 • mee...
  14.03.2017 19:24
  Najwiekszy TW w Europie srodkowej i wschodniej, niejako ma racje, bo jakby nie patrzac, to on z bolszewikami ze strony kiszczaka i bolszewikami ze strony Solidarnosci z pominieciem narody polskiego sa ojcami zalozycielawmi III RP...i teraz taTrzecia, podwarza zaslug tegoz TW, ktory ciagle jest ojcem zalozycielem...godzi tym samym w III RP. Oczywiscie nie ma najmniejszej watpliwosci, ze jezeli rzad sie zmieni, to TW Walesa, wroci do kanonu ojcow zalozycieli w pelnym blasku i w pelni prawa. Dlatego polska racja stanu, tak mozolnie budowana, to niczym zamek na pisku, dopoki do poty, nie uzna sie Magdalenki wraz z ojcami zalorzycielami, jako nielegalnego porozumienia godzacego w polska racje stanu. Rzeczpospolitej nie sposob budowac, na ciaglosci z okraglym stolem, bo tu nie chodzi tylko o TW bolka, ale juz cale pokolenia, ktore Polsce nie popuszcza.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  9°C Piątek
  rano
  16°C Piątek
  dzień
  17°C Piątek
  wieczór
  14°C Sobota
  noc
  wiecej »