"Wiadomości": Skandaliczna instrukcja dla dziennikarzy Ringier Axel Springer

Szefostwo koncernu medialnego Ringier Axel Springer oczekuje od swoich dziennikarzy publikowania krytycznych ocen braku poparcia polskiego rządu dla Donalda Tuska w wyborze na szefa Rady Europejskiej - podały w czwartek telewizyjne "Wiadomości", powołując się na list szefa koncernu.

Według autorów materiału, "szefostwo niemiecko-szwajcarskiego koncernu" oczekuje od dziennikarzy publikowania krytycznych ocen dotyczących braku poparcia polskiego rządu dla Donalda Tuska w wyborze na szefa Rady Europejskiej.

"Ideologie i prymitywne ideologie przegrały z wartościami i rozsądkiem" - napisał szef Ringier Axel Springer Media AG Mark Dekan do pracowników koncernu w liście cytowanym przez "Wiadomości".

"Wyłącznym zwycięzcą nie jest jednak Donald Tusk, tak jak Kaczyński nie jest jedynym przegranym. Razem z Tuskiem wygrali Polacy - wszyscy ci, którzy są dumni z przynależności do Unii Europejskiej (...). Co do przegranych w tym starciu, to obok Jarosława Kaczyńskiego znalazła się dobra reputacja Polski jako rzetelnego partnera" - podkreślił Dekan.

"W nadchodzącym czasie na autostradzie unijnej integracji pojawia się nie tylko pas szybkiego i wolnego ruchu, ale też parking. I to jest właśnie moment, gdy do gry włączają się wolne media, tak jak my (...) większość naszych czytelników i użytkowników należy do tej miażdżącej większości, która popiera członkostwo Polski w UE. Podpowiedzmy im co zrobić, żeby pozostać na pasie szybkiego ruchu i nie skończyć na parkingu" - cytują Dekana "Wiadomości".

O sprawę była pytana w programie "Gość Wiadomości" rzeczniczka PiS Beata Mazurek. "Ta sytuacja jest skandaliczna, ona nie powinna mieć miejsca i ona świadczy tylko i wyłącznie o tym, że państwo niemieckie próbuje ingerować w wewnętrzne sprawy Polski, na co absolutnie nie może być zgody. Nie może być zgody absolutnie na to, że my jako Polacy będziemy akceptować to, by nasz naród był karmiony kłamliwą informacją przez media, które są inspirowane przez zagranicznych właścicieli" - powiedziała Mazurek.

"To jest obrażające nie tylko czytelników, widzów i słuchaczy, ale przede wszystkim dziennikarzy. Żaden właściciel medialny - czy to polski, czy zagraniczny - nie ma absolutnie prawa łamać wolności mediów, łamać sumień dziennikarskich, ale przede wszystkim manipulować opinią publiczną" - dodała Mazurek. Zaznaczyła też, że sprawą tą powinna zająć się prokuratura.

Przypomniała też, że musi nastąpić zmiana przepisów, która doprowadzi do repolonizacji mediów w Polsce. "Z całą pewnością chcielibyśmy doprowadzić do tego, by zmniejszyć w sposób zdecydowany udział kapitału zagranicznego na polskim rynku medialnym. Tak, aby ten rynek rzeczywiście odzwierciedlał to, co dzieje się w Polsce i był rzecznikiem polskich interesów, a nie interesów państwa niemieckiego" - podkreśliła.

Wyraziła też nadzieję, że repolonizację mediów poprą wszystkie środowiska polityczne w Polsce. "Bez względu na to, jaką partię polityczną prezentujemy, staniemy w obronie wolności dziennikarzy, wolności mediów" - powiedziała Mazurek.

Nad projektem zmiany przepisów dot. repolonizacji mediów pracuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W lutym wiceminister kultury MKiDN Jarosław Sellin zapowiadał w RMF FM, że repolonizacja mediów będzie dotyczyć prasy - jak tłumaczył - ze względu na to, że 80-90 proc. lokalnych gazet jest w rękach kapitału zagranicznego. Dodał, że zmiany mają polegać na wykupie udziałów w danych mass mediach. Sellin pytany, czy projektowane zmiany nie obejmą radia i telewizji wiceszef MKiDN, odpowiedział, że w tym obszarze omawiane przez niego procesy koncentracji mediów nie zaszły aż tak daleko.

"Poza tym rynek radiowy i telewizyjny jest koncesjonowany przez państwo. To jest rynek, który powstał w ramach rozdawnictwa tzw. dobra rzadkiego, jakim są częstotliwości i to się za pośrednictwem państwa rozdaje. Czyli przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji daje się koncesje na tę działalność" - mówił Sellin.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  17.03.2017 15:23
  Czytam te cytaty z tego ponoć "skandalicznego" listu I własciwie nie widzę w nich nic niestosownego poza wzywaniem do walki o wartości. Co np. jest nagannego w cytacie "Tusk nie jest jedynym wygranym a Kaczyński nie jest jedynym przegranym"? I druga sprawa, dlaczego GN publikuje takie rzeczy jako czysta kalka z "Wiadomości", które przecież wiadomo, że obiektywne nie są. Tak samo jak obiektywna nie jest Pani Mazurek. Czy ktos z GN zadał sobie trud aby porozmawiać z kims z Axel Springer? Albo z opozycji? W takim kontekscie to tekst w GN jest skandaliczny.
 • krut00
  17.03.2017 15:51
  Instrukcja niemiecka dla dziennikarzy Axel-Springer nie dziwi. Co by tu nie mówić Niemcy są silnym i poważnym państwem, więc zamiast dąsać trzeba brać z nich przykład i robić to samo co oni. Tak więc np. w Niemczech obowiązuje prawo zakazujące obcemu kapitałowi większych od 10% udziałów w rynku medialnym. Wejdźmy wreszcie na ten szybki pas i bierzmy przykład z naszych zachodnich (wschodnich zresztą też) sąsiadów.
 • MarianNowak
  17.03.2017 17:44
  Szefostwo Ringier Axel Springer oczekując od swoich dziennikarzy publikowania krytycznych ocen na temat kogoś (przyp. Polska), robi dokładnie to samo - co szefostwo polskiej TVP, czekując od dzienikarzy polskiej telewizji , która też oczekuje od swoich dziennikarzy krytycznych ocen politycznej opozycji wobec mocodawcy czyli rządu PIS. Zatem wiadomości TVP uprawiają totalną hipokryzję wobec polskiego obywatela, od ktorego chcą przymusem ściągać abonament.
 • JAWA25
  17.03.2017 20:19
  "oczekuje od swoich dziennikarzy publikowania krytycznych ocen" co za zgroza, zważywszy że "kritikos" znaczy "rozróżniający"
  "Nad projektem zmiany przepisów dot. repolonizacji mediów pracuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego"
  a czy http://www.citizengo.org/pl/w-sprawie-uchwalenia-ustawy-penalizujacej-uzycie-sformulowania-polski-oboz-koncentracyjny coś robią?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  20°C Piątek
  dzień
  22°C Piątek
  wieczór
  18°C Sobota
  noc
  15°C Sobota
  rano
  wiecej »