Stolica Majorki zakazała wynajmu domów turystom

Władze miasta Palma de Mallorca, stolicy hiszpańskiej wyspy Majorka, zakazały wynajmu domów i mieszkań turystom. Nowe przepisy mają powstrzymać szybki wzrost cen wynajmu nieruchomości w tym popularnym kurorcie.

Jak poinformował w czwartek przedstawiciel ratusza Antoni Noguera, zakaz będzie obowiązywać we wszystkich dzielnicach miasta od tegorocznych wakacji.

"Za złamanie przepisów grozi grzywna w wysokości do 40 tys. euro" - zapowiedział Noguera.

Według władz nowe przepisy mają powstrzymać widoczny w ostatnich latach wzrost cen nieruchomości w tym mieście, który uderzał w lokalnych mieszkańców. Tylko w ub.r. ceny wynajmu apartamentów zwiększyły się tam o 7,5 proc. wobec 2015 r.

Jak ujawniły władze stolicy Majorki, przeprowadzone przez miasto badanie wykazało, że zdecydowana większość osób wynajmujących domy turystom prowadzi tę działalność w sposób nieuregulowany.

Komentatorzy i eksperci ds. turystyki wskazują, że wprowadzony w stolicy Majorki zakaz wynajmu apartamentów uderzy w budżety wielu gospodarstw domowych, a także zagrozi licznym miejscom pracy na tej wyspie. Wskazują też, że wyegzekwowanie nowego prawa może być trudne z uwagi na ograniczoną liczbę urzędników.

"W Hiszpanii rośnie liczba miast wprowadzających nie tylko różnorodne ograniczenia w wynajmie nieruchomości dla turystów, ale także wdrażających limity na miejsca, w których mogą powstawać nowe hotele. Restrykcje takie od kilku lat obowiązują w niektórych częściach Madrytu" - powiedział PAP hiszpański ekspert ds. turystyki Ricardo Gonzalez.

W grudniu ub.r. rada miejska Barcelony przyjęła uchwałę zakazującą otwierania nowych obiektów hotelarskich w centrum stolicy Katalonii. Według burmistrz Barcelony Ady Colau nowe przepisy pozwolą przywrócić autentyczny, bardziej osiedlowy, charakter miasta, uwalniając jego śródmieście od nadmiernej liczby turystów.

Miniony rok był rekordowy pod względem liczby turystów odwiedzających Hiszpanię. Kraj odwiedziło 75,3 mln osób, czyli o 10 proc. więcej niż w 2015 r. Najliczniejsze grupy urlopowiczów stanowili obywatele Wielkiej Brytanii, Francji oraz Niemiec.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  30.03.2017 19:58
  to bardzo wazna wiadomosc dla Polakow.No coz to przeniose sie do Portugali najlepiej na samo poludnie do Algarwe.Z jednej strony cieple Morze Srodziemne z drugiej Atlantyk chlodniejszy za to w lecie lagodniej a w zimie cieplej.A wiosna lato np. do Kadyksu.To bardzo wazna wiadomosc.Nie chce juz na Majorke.Czekam tylko na ta godziwa emeryture od Dudy.Cos sie ociaga choc pamitam,ze bil sie w piersi i uroczysie dawal slowo honoru,ze jak do roku nie da nam godziwej emerytury to poda sie do dymisji.A moze juz mam tylko poczta nie doszla?Nie wie ktos?
 • Stanisław_Miłosz
  30.03.2017 23:02
  Dla specjalnych gości, Gościu (30.03.2017 19:58), przewidziano emerytury specjalne - w OFE. Też pod palmami. Daktylowymi.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  25°C Poniedziałek
  wieczór
  20°C Wtorek
  noc
  15°C Wtorek
  rano
  20°C Wtorek
  dzień
  wiecej »