Czy w Poniedziałek Wielkanocny obowiązuje uczestnictwo we Mszy św.?

Reguluje to Kodeks Prawa kanonicznego.

Reklama

Kanon Prawa Kanonicznego w kan. 1246 - § 1 mówi: "Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić dni Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia oraz Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jej Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia, Świętego Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wreszcie Wszystkich Świętych".

Kolejny paragraf informuje, że: "Konferencja Episkopatu może jednak, za uprzednią aprobatą Stolicy Apostolskiej, niektóre z dni świątecznych nakazanych znieść lub przenieść na niedzielę".

Aktualna lista świąt nakazanych w Polsce, w których - obok wszystkich niedziel - istnieje obowiązek uczestnictwa we Mszy św.:

Świętej Bożej Rodzicielki Maryi - Nowy Rok (1 stycznia)
Objawienie Pańskie (6 stycznia)
Wniebowstąpienie Pańskie w VII Niedzielę Wielkanocy (nie czwartek!)
Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej - Boże Ciało (czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej)
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia)
Wszystkich Świętych (1 listopada)
Boże Narodzenie (25 grudnia)

Oznacza to, że w drugi dzień świąt wielkanocnych uczestnictwo we Mszy św. nie jest obowiązkowe. Episkopat Polski zachęca jednak wiernych, by w Poniedziałek Wielkanocny i w święta zniesione uczestniczyli we Mszy św.

«« | « | 1 | » | »»
 • trydentina
  18.04.2017 11:10
  Wniebowstąpienie Pańskie w VII Niedzielę Wielkanocy (nie czwartek!) JAKIM PRAWEM POLSCY BISKUPI SOBIE samowolnie PRZESTAWILI TĄ UROCZYSTOŚĆ Z CZWARTKU NA NIEDZIELĘ?! Biskupi niemieccy,austriaccy ani inni nie uczynili tego, to święto powinno byc z powrotem obchodzone w czwartek tak jak w pozostałych episkopatach Europy! Może Boże Ciało też sobie "przestawią" na niedzielę?!
 • MZ
  18.04.2017 13:08
  Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego wypada w niedzielę :) A chrześcijanin ma obowiązek uczestniczyć we Mszy św. w każdą niedzielę, czyli także w zm.
 • Gość
  19.04.2017 12:27
  Warto rozważyć przeniesienie wszystkich "pozaniedzielnych" świąt kościelnych i państwowych na sobotę (pewnie nie należy ruszać Nowego Roku, Poniedziałku Wielkanocnego i Bożego Narodzenia i Szczepana). Dodatkowe święta miały sens, gdy tydzień roboczy trwał 6 dni. Teraz długie weekendy tylko utrudniają życie.
 • Gość
  01.05.2017 13:18
  Też uważam, że Wniebowstąpienie Pańskie powinno być obchodzone w czwartek 6 tygodnia wielkanocnego, a więc 40 dni od Zmartwychwstania Pańskiego. Nie potrafię się zgodzić z tą decyzją pasterzy polskiego kościoła. Uważam zresztą, że powinno ono być również dniem wolnym od pracy zamiast np. święta św. Szczepana, wszak, 26 grudnia jest świętem, zaś Wniebowstąpienie uroczystością, więc ma wyższą rangę liturgiczną. Szkoda, że te kwestie nie zostały uregulowane w konkordacie. Mamy niby katolicki rząd, ale nikt ani myśli tego zmienić. Szkoda.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  5°C Piątek
  wieczór
  2°C Sobota
  noc
  0°C Sobota
  rano
  5°C Sobota
  dzień
  wiecej »

  Reklama