Waszczykowski spotkał się z Tillersonem

Przebywający z wizytą w Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski spotkał się w środę z amerykańskim sekretarzem stanu Rexem Tillersonem. Podczas trwającego ponad 45 minut spotkania dominowały sprawy bezpieczeństwa.

Minister Waszczykowski po spotkaniu w Departamencie Stanu poinformował grupę polskich korespondentów akredytowanych w Waszyngtonie, że podczas rozmowy dotyczącej spraw bezpieczeństwa omawiał stosunki polsko-rosyjskie i poruszył temat katastrofy smoleńskiej.

"Od siedmiu lat nie jesteśmy w stanie opisać, wykryć, zweryfikować jednoznacznie przyczyn tej katastrofy" - mówił Waszczykowski. "Powiedziałem (Tillersonowi - PAP), że w przypadku Smoleńska interesuje nas wszelka pomoc, zarówno techniczna, polityczna w postaci wywierania presji na Rosję, jak i pomoc prawna, ponieważ jeśli nie będzie współpracy ze strony rosyjskiej,?w dalszym ciągu zamierzamy złożyć skargę do Trybunału Międzynarodowego" - poinformował szef polskiej dyplomacji.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski na spotkania poruszył też kwestię zniesienia wiz dla Polaków.Szef polskiej dyplomacji wyjaśnił, że zagadnienie objęcia Polaków programem ruchu bezwizowego pojawiło się przy okazji omawiania zagadnień dwustronnej współpracy gospodarczej.

"Mówiłem o wymianie młodzieży, o zagadnieniach innowacyjności. Polska w tym roku otwiera konsulat w Houston (w stanie Teksas – PAP), który będzie odgrywał rolę ekonomiczną, bo (Houston) jest centrum przemysłu kosmicznego, chcemy otworzyć konsulat w Seattle (na Zachodnim Wybrzeżu w stanie Waszyngton), które jest także wielkim centrum gospodarczym" - mówił Waszczykowski. Zastrzegł jednak, że "aby kontynuować współpracę gospodarczą, przydałoby się objąć Polskę programem <<visa waiver>>", czyli ruchu bezwizowego.

Zapytany o reakcję Tillersona, który w przeszłości był szefem wielonarodowej korporacji petrochemicznej ExxonMobil, minister Waszczykowski przyznał, że sekretarz stanu wie o przekraczaniu dopuszczalnego odsetka odmów wiz amerykańskich wydawanych Polakom, uważa jednak, że kwestia ta "powinna być po obu stronach wyjaśniona".

Aby zostać włączonym do programu ruchu bezwizowego, państwo nie może przekroczyć limitu odmów wiz ustalonego w prawie amerykańskim na 3 proc.Minister Waszczykowski podczas rozmowy z przedstawicielami polskich mediów wskazał, że o odmowie wydania wiz decydują amerykańscy konsulowie w amerykańskich placówkach dyplomatycznych w Polsce. Zatem nie jest prawdą – podkreślił minister – że tylko Kongres może zmienić kryteria programu bezwizowego, bo przecież administracja ma na to wpływ.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, MSZ, PAP, USA

 • tantkiewicz
  19.04.2017 20:22
  Czy nie powinno nas radować ze spotkania na tym szczeblu?
 • Fryderyk
  20.04.2017 10:01
  W tej katastrofie wszystko dokładnie zostało wyjaśnione z jednym wyjątkiem. Nie znamy odpowiedzi na pytanie co skłoniło pilotów do podjęcia śmiertelnego ryzyka dla siebie i dla pasażerów? Być może odpowiedź zna Jarosław Kaczyński, który przed katastrofą rozmawiał z bratem. Ta tajemnica zostałaby rozwiązana gdyby przesłuchać Jarosława Kaczyńskiego podłączonego do wariografu lub gdyby ktoś ujawnił treść tej rozmowy publikując jej nagranie. A odnośnie Waszczykowskiego to nie mam pojęcia czego on chce od Amerykanów w związku z wypadkiem smoleńskim? By Amerykanie nacisnęli Rosjan o zwrot wraku? Totalna naiwność. Byłaby to danie możliwości Rosjanom zagrania na nosie Amerykanom. Może chciałby, by katastrofę zbadali eksperci NTSB? Niech uważa, bo wynik byłby taki sam jak komisji Millera a wstyd poszedłby na cały świat.
 • Fryderyk
  20.04.2017 10:01
  A teraz czekam na wycięcie mojego ww. nieprawomyślnego i "niekatolickiego" posta.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Środa
  rano
  25°C Środa
  dzień
  25°C Środa
  wieczór
  21°C Czwartek
  noc
  wiecej »