"Mamonizm" wyzwaniem dla Kościoła
Chrześcijanie mają być „przykładem praktyki ewangelicznej w rodzinie i w miejscu pracy”. W ten sposób winni przekształcać w dobro „mamonizm” (czyli kult pieniądza), hedonizm, konsumpcjonizm i kulturę przeciwną życiu, jakie przeważają we współczesnym społeczeństwie. Henryk Przendziono/ Agencja GN

"Mamonizm" wyzwaniem dla Kościoła

Brak komentarzy: 0
KAI

publikacja 03.12.2009 20:15

Wszyscy wierni winni włączyć się w ewangelizację społeczeństwa i otaczającego ich świata, nie zapominając przy tym o własnym nawróceniu. Z takim wezwaniem do całego ludu Bożego wystąpili katoliccy biskupi południowokoreańscy w listach pasterskich, ogłoszonych na rozpoczęcie nowego roku liturgicznego w Kościele.

W liście, zatytułowanym „Kościół na rzecz zmiany świata”, arcybiskup Seulu kard. Nicholas Cheong Jin-suk podkreślił, że chrześcijanie mają być „przykładem praktyki ewangelicznej w rodzinie i w miejscu pracy”. W ten sposób winni przekształcać w dobro „mamonizm” (czyli kult pieniądza), hedonizm, konsumpcjonizm i kulturę przeciwną życiu, jakie przeważają we współczesnym społeczeństwie. Ewangelizacja jest pilnym zadaniem, gdyż społeczeństwo jest opanowane przez problemy społeczne i konflikty klasowe, które z kolei rodzą wzajemną nieufność, antagonizmy i trudności – stwierdził kardynał.

Zdaniem arcybiskupa Kwangju - Andreasa Choi Chang-mou, konieczna jest „nowa ewangelizacja, oparta na pokucie i odnowie zarówno osobistej, jak i wspólnotowej chrześcijan”. Dlatego hierarcha sugeruje ewangelizację na różnych poziomach: w pojedynczych osobach i rodzinach, wśród bliskich i sąsiadów i w całym społeczeństwie. Arcybiskup podkreśla ponadto ważność udziału w sakramentach.

Bp Thaddeus Cho Hwan-gil, administrator apostolski archidiecezji Daegu, w swym liście wzywa wiernych do udziału w rozpoczynających się w 2010 obchodach stulecia tej jednostki kościelnej. Program uroczystości rocznicowych przewiduje m.in. wybudowanie kościoła upamiętniającego to wydarzenie, wydanie książki poświęconej dziejom archidiecezji oraz przygotowanie i przeprowadzenie synodu diecezjalnego. Biskup prosi katolików o odnowę na drodze modlitwy, aby zrodził się w ten sposób ruch duchowy, który poprowadzi misję archidiecezji ku przyszłości.

W obecnym swym kształcie archidiecezja istnieje wprawdzie dopiero od 10 marca 1962, ale wcześniej był to wikariat apostolski Taiku (pod tą nazwą od 12 lipca 1950), który powstał 8 kwietnia 1911. I do tej daty nawiązywać będą obchody jubileuszowe.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona