Sprawiedliwość klimatyczna
Mirosław Rzepka/agencja GN

Sprawiedliwość klimatyczna

Brak komentarzy: 0
KAI

publikacja 04.12.2009 14:37

Organizacje katolickie łączą swoje wysiłki w celu zachęcenia przywódców światowych do „sprawiedliwości klimatycznej”. Przed zbliżającą się XV Konferencją Klimatyczną Narodów Zjednoczonych w Kopenhadze, Caritas Internationalis i reprezentująca 180 organizacji Katolicka Grupa Międzynarodowej Współpracy dla Rozwoju i Solidarności (CIDSE) domagają się, by w zawartym tam porozumieniu skupić się na pomocy dla krajów ubogich w dostosowaniu się do zmian klimatycznych.

Obecni w Kopenhadze przedstawiciele tych organizacji i biskupi z 25 krajów zamierzają też wywierać presję na rządy, by „pozostawiły «zielone dziedzictwo» przyszłym pokoleniom”.

CIDSE i Caritas Internationalis domagają się porozumienia „sprawiedliwego, skutecznego i wiążącego”. Podkreślają, że kraje rozwinięte powinny wydawać 131 mld dolarów rocznie do 2020 r., aby wspomóc kraje rozwijające się w procesie dostosowania się do zmian klimatycznych. Konieczne jest także podjęcie zaangażowania do zatrzymania ocieplenia poniżej 2 stopni Celsjusza w skali świata, do redukcji emisji gazów cieplarnianych (z największą w latach 2013-2017) i do osiągnięcia stabilnego stężenia dwutlenku węgla w atmosferze na poziomie 350 ppm. Ponadto państwa uprzemysłowione jako całość powinny do 2020 r. osiągnąć poziom emisji o 40 proc. mniejszy niż w 1990 r.

Decyzje podjęte w Kopenhadze powinny też, zdaniem organizacji katolickich, być prawnie zobowiązujące i mieć moc wykonawczą. Zastąpią one bowiem wygasający w 2012 r. Protokół z Kioto.

XV Konferencja Klimatyczna Narodów Zjednoczonych obradować będzie w Kopenhadze w dniach 7-18 grudnia.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona