Katolickie inicjatywy przed szczytem klimatycznym
Alan Vernon "The face of Hubbard Glacier"/* www flickr.com (CC) (fragm.)

Katolickie inicjatywy przed szczytem klimatycznym

Komentarzy: 1
RADIO WATYKAŃSKIE

publikacja 06.12.2009 17:46

Ważne, by potrzeby najbiedniejszych i najbardziej poszkodowanych znalazły się w centrum dyskusji klimatycznej – zaapelował abp Vincent Nichols. Wziął on udział w ekumenicznym spotkaniu w Londynie, na którym dyskutowano o ochronie środowiska i klimatu oraz konsekwencjach społecznych powodowanych przez dewastację przyrody.

Wobec zmian klimatycznych warto przemyśleć i ocenić styl życia – zaapelował przed kopenhaskim szczytem katolicki metropolita westminsterski. Zachęcił do życia prostego, nie zdominowanego przez sztuczne potrzeby społeczeństwa konsumpcyjnego. Rozwój technologii jest jednym z darów Stwórcy. Dlatego to, co Bóg stworzył powinno odgrywać istotną rolę w rozwiązywaniu problemów ochrony środowiska. Zaawansowanie i rozwój technologiczny nie jest oczywiście neutralny moralnie, ale właściwe korzystanie z tych osiągnięć ma zawsze brać pod uwagę dobro wspólne. Dorobek najlepszych umysłów ludzkości ma też służyć potrzebom wszystkich, w tym wymogom środowiska – powiedział abp Nichols.

Natomiast Caritas Internationalis zachęciła uczestników kopenhaskiej konferencji do „sprawiedliwości klimatycznej”. Osiągnięty kompromis ma nie pomijać krajów ubogich, a pomóc im w dostosowaniu się do zachodzących zmian klimatu. Apel charytatywnej organizacji poparła też Katolicka Grupa Międzynarodowej Współpracy dla Rozwoju i Solidarności (CIDSE). Ta zrzeszająca 180 katolickich organizacji instytucja domaga się osiągnięcia w Kopenhadze porozumienia „sprawiedliwego, skutecznego i wiążącego”. Organizacje wspólnie apelują, by przyjęte zobowiązania były prawnie obowiązujące i miały moc wykonawczą.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona