Kard. Sarah: Liturgia w dzisiejszym kształcie nie spełnia zadań, które stawiał przed nią Sobór

Napisanie wprowadzenia do książki pt. „Siła ciszy” było inicjatywą samego Benedykta XVI – ujawnił autor, kard. Robert Sarah na marginesie prezentacji niemieckiego tłumaczenia tego dzieła.

Reklama

Papież senior rozmawiał z gwinejskim kardynałem po przeczytaniu tej książki i stwierdził, że opisuje ona to, co również dla niego jest źródłem życia duchowego. Przy tej okazji zaproponował autorowi, że sam napisze wprowadzenie do niemieckiego wydania.

Kard. Sarah wyznał, że ta książka o ciszy w życiu chrześcijańskim oparta jest zarówno na jego osobistym doświadczeniu duchowym, jak i na tym, co poznał jako prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego. Odniósł się on w szczególności do zubożenia liturgii w ostatnich dziesięcioleciach, gdy dostosowuje się ją do oczekiwań człowieka, tak iż traci swoje bogactwo. Coraz częściej staje się ona swoistym happeningiem, a niezrozumiałe ponoć gesty zastępuje się zalewem słów. Zdaniem kard. Saraha liturgia w dzisiejszym kształcie nie spełnia zadań, które stawiał przed nią sobór. Nie jest źródłem i szczytem, nie prowadzi do uświęcenia. Podkreśla on, że zmiany są konieczne. Dostrzega to wielu młodych księży, co dobrze zapowiada na przyszłość – uważa kardynał.

Zapytany o aktualny kryzys w Kościele, zamęt i dezorientację, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego odpowiedział: „Musimy się modlić, dbać o rodzinę i dochować wierności doktrynie. Bóg wskaże nam właściwą drogę, bo zamęt nie jest dobrym sposobem na życie”.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  30.05.2017 09:08
  Teraz czekam na polskie wydanie tej książki, ze wstępem Benedykta. Muszę koniecznie podarować ją naszemu proboszczowi, bo niestety słowa o liturgii odnoszą się i do naszej parafii: "zubożenia liturgii w ostatnich dziesięcioleciach, którą dostosowuje się do oczekiwań człowieka tak iż traci ona swoje bogactwo. Coraz częściej staje się ona swoistym happeningiem, a niezrozumiałe ponoć gesty zastępuje się zalewem słów."
 • panax
  30.05.2017 10:23
  W obecnej liturgii jest wszystko, co jest potrzebne. Rzeczywiście brakuje trochę ciszy np. po Przeistoczeniu. Poczucie, że liturgia jest uboga wynika (moim zdaniem) tylko z pośpiechu w jakim często jest msza święta odprawiana.
  O. Joachim Badeni, w swojej książce, pisze (mówi), że gdy przestał widzieć, dopiero zaczął się wsłuchiwać w teksty liturgiczne i zwrócił uwagę na ich jakość.
 • Siostra
  30.05.2017 11:14
  Kard. Sarah to wspaniały człowiek! Gorąco polecam książkę - wywiad z nim "Bóg albo nic". Poruszające świadectwo człowieka całkowicie oddanego Bogu i Kościołowi.
 • Gość
  30.05.2017 12:07
  Wiele źródeł podaje, że Msza posoborowa jest wzorowana jest na protestanckiej wieczerzy i została uformowana przy udziale protestanckich pastorów. Twórca tej Mszy, ks.Bugnigni, korzystał z protestanckich ksiąg liturgicznych -. To wystarczy, żeby jak najszybciej od niej odejść i wrócić do prawdziwie katolickiej Mszy przedsoborowej.
Dyskusja zakończona.
Pobieranie...

Reklama

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3
-3°C Sobota
wieczór
-6°C Niedziela
noc
-8°C Niedziela
rano
-7°C Niedziela
dzień
wiecej »

Reklama