Jemen: Już ponad 900 ofiar śmiertelnych cholery

Rozszerza się epidemia cholery w Jemenie. W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba ofiar śmiertelnych tej choroby w tym kraju niemal podwoiła się, do ponad 920 - poinformowała w poniedziałek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Reklama

Tylko w niedzielę i poniedziałek zmarły 64 osoby. Według WHO od końca kwietnia na cholerę zachorowało w Jemenie ponad 120 tys. ludzi.

Epidemia wybuchła w październiku i rozszerzała się do grudnia. Następnie zaczęła zanikać, ale nigdy nie została w pełni opanowana. Nowy wzrost liczby przypadków zaobserwowano w kwietniu.

Cholera jest chorobą przenoszoną drogą pokarmową, głównie przez picie skażonej ludzkimi odchodami wody, rzadziej przez żywność. Państwowy system ochrony zdrowia i system sanitarny pogorszyły się w Jemenie z powodu wojny pomiędzy szyickimi rebeliantami Huti i siłami lojalnymi wobec oficjalnych władz, wspieranymi przez koalicję arabską pod kierownictwem Arabii Saudyjskiej. Obecnie w pełni działa mniej niż połowa placówek zdrowotnych w kraju.

Jemen jest pogrążony w chaosie od 2011 roku, kiedy to społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega rządowi prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego. Jednak jego władza jest w znacznej mierze iluzoryczna, co wykorzystują aktywne na południu i częściowo wschodzie kraju dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) i Al-Kaida. Sanę oraz terytoria na północy i zachodzie kraju kontrolują Huti. Wojna domowa, w której zginęło ponad 10 tys. osób, a ponad 44,5 tys. jest rannych, spowodowała poważny kryzys humanitarny. Według ONZ około 19 mln osób, czyli prawie dwie trzecie ludności, potrzebuje pilnie pomocy; 17 mln z nich cierpi głód.

Cholera jest ostra chorobą bakteryjną, która nieleczona może szybko doprowadzić do śmierci. Leczy się ją podawaniem płynów i popularnymi antybiotykami (tetracykliny). Zapobieganie polega głównie na ochronie ujęć wody i oczyszczaniu wody pitnej.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  -3°C Środa
  rano
  0°C Środa
  dzień
  0°C Środa
  wieczór
  -1°C Czwartek
  noc
  wiecej »

  Reklama