KE będzie wywierać nacisk na Polskę

Komisja Europejska na wniosek jej szefa Jean-Claude'a Junckera zajmie się w przyszłym tygodniu sytuacją w Polsce - poinformowała w piątek rzeczniczka KE Mina Andreeva. Dodała, że Komisja z niepokojem śledzi wydarzenia w Polsce.

"Komisja Europejska będzie dyskutowała na temat procedury praworządności, włączając w to wydarzenia, które obserwowaliśmy w ciągu ostatnich dwóch dni" - powiedziała na piątkowej konferencji prasowej Andreewa.

To reakcja na przegłosowane w środę przez Sejm zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych. W czwartek unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici podkreślał, że KE będzie do końca broniła praworządności. Zapowiadał też wywieranie presji na rząd w Warszawie.

"Komisja rozpoczęła dialog z Polską na podstawie naszej procedury praworządności. W tych ramach pierwszy wiceprzewodniczący KE (Frans) Timmermans zajmie się nowymi wydarzeniami, jak tymi, które obserwowaliśmy w ciągu ostatnich dwóch dni w Polsce. Komisja śledzi je z wielkim zaniepokojeniem" - oświadczyła Andreewa.

Jak zaznaczyła, szef Komisji Europejskiej poprosił Timmermansa, by ten przekazał kolegium komisarzy na zaplanowanym na środę spotkaniu najnowsze wiadomości w sprawie dialogu prowadzonego z Polską w ramach procedury praworządności.

Nowela ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Zgodnie z nowelizacją ich następców wybrałby Sejm - dziś wybierają ich środowiska sędziowskie. Według opozycji kadencji członków Rady nie można wygasić ustawą zwykłą, bo wymagałoby to zmiany konstytucji.

Nowela o ustroju sądów powszechnych zmienia zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz m.in. wprowadza zasady losowego przydzielania spraw sędziom.

W piątek nad ustawami pracuje Senat.

Z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł w KE wynika, że zaniepokojenie Brukseli budzi też złożony przez PiS projekt nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, który przewiduje modyfikacje w powoływaniu sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku.

Komisja Europejska jeszcze w czwartek dość ostrożnie wypowiadała się w sprawie zmian w ustawie o KRS, podkreślając, że mamy do czynienia z prawem, które jeszcze nie zostało przyjęte.

Zdecydowanie mocniej zareagował Parlament Europejski. Przedstawiciele frakcji mających zdecydowaną większość w PE, chadeków, liberałów i socjalistów, skrytykowali rządzących w Warszawie. Szef liberałów w PE Guy Verhofstadt zwrócił się do liderów grup politycznych o pilne zwołanie komisji wolności obywatelskich PE.

Z kolei szef Europejskiej Partii Ludowej w PE Manfred Weber ocenił, że zmiany to przekroczenie przez PiS czerwonej linii, a także poważne złamanie fundamentalnych wartości UE.

Opinie takie odrzuca PiS. Zdaniem europosła Tomasza Poręby szefowie grup politycznych w PE, do których należą posłowie polskiej opozycji, w brutalny sposób atakują polski rząd. "Ich wypowiedzi świadczą o tym, że nie mają pojęcia o meritum proponowanych zmian, jeśli chodzi o reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce, a jedynie mówią głosem polskiej opozycji" - podkreślił w rozmowie z PAP polityk.

Sprawa praworządności w Polsce ma w październiku trafić kolejny raz pod obrady unijnych ministrów odpowiedzialnych za sprawy europejskie. Na poprzednim majowym spotkaniu większość krajów opowiedziała się za tym, by KE prowadziła dialog z Polską w celu rozwiązania sporu o Trybunał Konstytucyjny. Od tego czasu nie było jednak wymiany żadnych pism, czy spotkań na wysokim szczeblu pomiędzy przedstawicielami naszych władz i KE.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  14.07.2017 14:44
  Po uplywie prawie 2 lat Bruksela ani rusz nie moze sie pogodzic z faktem, ze demokratyczne wybory w Polsce wylonily inne gremia wladzy niz zyczyliby sobie tego unijni lewacy i liberalowie z Guy Verhofstadt, naszym glownym i zajadlym krytykantem w PE, na czele.
 • Gość
  14.07.2017 18:27
  Kujemać! Wywrzyjmy nacisk na KE! Z niepokojem śledzimy wydarzenia w ue.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  21°C Niedziela
  noc
  14°C Niedziela
  rano
  20°C Niedziela
  dzień
  20°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »