Nowoczesna prosi o wsparcie z zagranicy

Partia Ryszarda Petru wysłała list do międzynarodowych instytucji z prośbą, aby ich przedstawiciele pojawili się w polskim Sejmie. Chodzi o zmiany w ustawach dot. sądownictwa.

"Musimy szukać działań skutecznych, stąd jedna z form jakie podjęliśmy jest list z prośbą o solidarność do międzynarodowych instytucji po to, aby pojawiły się w Sejmie" - odpowiedział Petru w Koszalinie pytany przez dziennikarzy, jakie kroki podejmie formacja w celu zablokowania ustaw wprowadzających zmiany w sądownictwie.

"Chciałbym zobaczyć jak marszałek Sejmu Marek Kuchciński nie wpuszcza Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, albo przedstawiciele Senatu USA na posiedzenie Sejmu" - dodał polityk.

"Chodzi też o to, żeby cały świat monitorował sytuację w Polsce, bo u nas zaczyna być jak na Białorusi i Ukrainie. Trzeba będzie sprawdzać proces wyborczy. Doszło do tego, że trzeba sprawdzić, jak wygląda w Polsce proces podejmowania decyzji przez parlament. Naszym zdaniem jest niedemokratyczny, a zauważmy, że nie ma Trybunału Konstytucyjnego, do którego można by się odwołać" - podkreślił Petru.

"Rozważamy też ścieżkę międzynarodową odwołania się do instytucji europejskich w przypadku, gdyby zła ustawa (o Sądzie Najwyższym) została przyjęta" - dodał Petru mówiąc o projekcie ustawy o SN autorstwa PiS.

Lider Nowoczesnej był pytany, co zrobi by zablokować ustawę o SN. "Potrzebne są dwie formy działań. Pierwsza parlamentarna, ale pamiętajmy że jesteśmy w mniejszości. Druga pozaparlamentarna, czyli szeroki udział Polaków na ulicach. Ważne jest także tłumaczenie, co tak naprawdę oznacza wywalenie wszystkich sędziów Sądu Najwyższego" - odpowiedział Petru.

Jak dodał, "cała akcja PiS polega na tym, aby Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, ci którzy zostali skazani na trzy lata, niby zostali ułaskawieni przez prezydenta byli wybawieni". "SN najprawdopodobniej podtrzymałby wyrok sądu, że ułaskawienia jest nieważne i Kamiński z Wąsikiem wylądowaliby w więzieniu" - dodał.

"PiS wprowadza ustawy pod siebie, chroniąc kolesi. Mówią, że jest kasta sędziów, a tak naprawdę chronią kastę PiS-owskich przestępców przed wyrokami sądów" - podkreślał lider Nowoczesnej.

W środę wieczorem na stronach Sejmu pojawił się projekt PiS, który przewiduje m.in. trzy nowe Izby SN, modyfikacje w powoływaniu sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Art. 87 stanowi, że "z dniem następującym po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy sędziowie SN, powołani na podstawie przepisów dotychczasowych, przechodzą w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości".

W sobotę w nocy Senat bez poprawek Senat bez poprawek przyjął nowelizacje ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych. Teraz trafią one do prezydenta Andrzeja Dudy.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  16.07.2017 16:34
  Zdrada ojczyzny, wołanie na pomoc wrogich Polsce sił powinny zostać przykładnie ukarane. Tak jak robią to poważne państwa.
 • Gość
  17.07.2017 05:47
  Nie "nie ma Trybunału" tylko "nie ma fajnego Trybunału". Trybunał instytucjonalnie funkcjonuje, i to nawet sprawniej niż wcześniej. Tylko faktycznie nie ma sensu się do niego odwoływać ze wszystkim, bo koniec czasów, że Trybunał za flaszkę zablokuje wszystko.
 • Gość
  17.07.2017 05:49
  Rysiu pewnie szukał pomocy na portugalskiej wyspie... Myśmy myśleli, że romans ma, a to bohater - popłynął na krańce świata szukać wsparcia u królów, nawet blondwłosą dziewoję ze sobą wziął, pewnie na prezent dla tamtejszych możnych...
 • Krzysiek
  17.07.2017 17:09
  Trochę zaczyna przypominać mi to czasy przed rozbiorami Polski - w których AKTYWNY udział miały osoby szukające KORZYŚCI TYLKO swojej.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  25°C Środa
  wieczór
  21°C Czwartek
  noc
  16°C Czwartek
  rano
  23°C Czwartek
  dzień
  wiecej »