Prezes IPN do władz Włodawy: Nie bójcie się pamięci o Żołnierzach Wyklętych!

Nie bójcie się pamięci o Żołnierzach Wyklętych - zaapelował prezes IPN Jarosław Szarek do władz Włodawy, gdzie w niedzielę pochowano szczątki Leona Taraszkiewicza ps. Jastrząb. Prezes IPN zwrócił uwagę, że na ulicach Włodawy zabrakło choćby jednej biało-czerwonej flagi.

Reklama

Na cmentarzu wojennym we Włodawie zostały pochowane szczątki Leona Taraszkiewicza ps. Jastrząb, ekshumowane w listopadzie ub. roku, z grobu znajdującego się na cmentarzu w Siemieniu (Lubelskie). Szczątki Taraszkiewicza zostały złożone w mogile będącej także symbolicznym grobem jego brata - również żołnierza WiN - Edwarda Taraszkiewicza ps. "Żelazny", którego faktyczne miejsce pochówku jest nieznane.

"Nie bójcie się tej pamięci! Dlaczego na tych ulicach, którymi dzisiaj maszerowaliśmy, władze Włodawy nie wywiesiły ani jednej biało-czerwonej flagi? Dlaczego?" - pytał w niedzielę Szarek.

"Nie bójcie się tej pamięci, bo z tą pamięcią i tymi bohaterami nie wygracie. Wasi ludowi spadkobiercy próbowali walczyć przez kilkadziesiąt lat, mieli wszystkie instrumenty i na nic to się zdało. Dzisiaj tutaj wraca w tym ogromnym tłumie ("Jastrząb") - jako bohater. Wracają bracia Taraszkiewiczowie" - podkreślił Szarek.

Prezes IPN zaakcentował, że Leon Taraszkiewicz "wraca do domu, do swej rodzinnej Włodawy" po 70 latach od śmierci. "Dzisiaj to jest zwycięski dzień, zwycięstwa prawdy nad kłamstwem" - powiedział. Zapewnił, że "IPN nie spocznie, nim nie znajdzie" brata "Jastrzębia" - Edwarda Taraszkiewicza, jak i wielu innych żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy do dziś nie mają swoich grobów. "Oni nie zgodzili się na tą komunistyczną niewolę" - zaznaczył.

Jego zdaniem do dzisiaj są "obszary zatrute przez to dziedzictwo" komunistycznej rzeczywistości, które to dziedzictwo należy odrzucić. Szarek powiedział, że w powojennej rzeczywistości byli tacy, są tacy co "udają się na kursy padania na kolana", uczą dzieci kłamać, a "świątynie wolności są zamieniane na pchli targ". "Ale są tacy ludzie, którzy temu się sprzeciwiają i do takich ludzi należał nie tylko Leon Taraszkiewicz +Jastrząb+, ale całe to pokolenie" - zaznaczył Szarek.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  -2°C Sobota
  rano
  -1°C Sobota
  dzień
  -1°C Sobota
  wieczór
  -3°C Niedziela
  noc
  wiecej »

  Reklama