14 tys. zezwoleń na pracę
Do listopada 2009 roku w woj. mazowieckim wydano 14 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Henryk Przondziono Agencja GN

14 tys. zezwoleń na pracę

Brak komentarzy: 0
PAP

publikacja 31.12.2009 12:58

Do listopada 2009 roku w woj. mazowieckim wydano 14 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców; najwięcej dla Ukraińców, Białorusinów, Chińczyków i Wietnamczyków. Najwięcej wśród nich było pracowników wykwalifikowanych, kadry kierowniczej oraz pracowników przy pracach prostych - poinformowano w środę dziennikarzy.

Dotychczas pozwolenia na pracę były wydawane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie; od 1 stycznia 2010 roku będą wydawane przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Jest to zgodne z tendencjami krajów UE, by wydawać jeden dokument dotyczący zezwolenia na pracę i pobyt w danym kraju obywatelom państw trzecich. W sprawie tej powstał projekt unijnej dyrektywy.

Obecnie "cudzoziemcy ubiegający się o zgodę na pobyt i zatrudnienie muszą składać podobne dokumenty. Wydawanie jednej decyzji będzie dla nich dużym ułatwieniem" - powiedział wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

W ostatnim roku znacznie wzrosła liczba cudzoziemców, którzy otrzymali zgodę na zatrudnienie. Od stycznia do listopada 2009 roku było ich o 43 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Według kierownika wydziału zezwoleń na pracę Wojewódzkiego Urzędu Pracy Grzegorza Badziocha wynika to z uproszczenia procedury przy ubieganiu się o pracę.

Regulujące to przepisy weszły w życie 1 lutego 2009 r. Do tego czasu średni czas ubiegania się o zezwolenie wynosił 3 miesiące, od lutego - 1 miesiąc. Termin, na jaki wydawane jest zezwolenie, jest uzależniony od kryteriów wojewody - w woj. mazowieckim jest to 12 miesięcy, następnie jest ono przedłużane na kolejne dwa lata lub więcej.

W związku z przejęciem części zadań, związanych z legalizacją pobytu, w mazowieckim urzędzie wojewódzkim został usprawniony system informacji. Uruchomiono punkty obsługi interesantów w delegaturach w Ciechanowie, Płocku, Radomiu, Siedlcach, Ostrołęce oraz dodatkowy punkt w Warszawie.

W 2008 roku powstało wojewódzkie Forum Cudzoziemców, w ramach którego funkcjonuje Infolinia migracyjna oraz Centrum Informacyjne dla cudzoziemców. Wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński informował przed tygodniem, że na terenie Warszawy mieszka 150 tys. cudzoziemców.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona