SuperHanys radzi

Nieco przekorną postać grubego superbohatera z wąsem - SuperHanysa - wykorzystuje chorzowski samorząd do promowania wśród mieszkańców różnych postaw, zachowań albo ostrzegania przed zagrożeniami. Ostatnio SuperHanys radzi, jak przetrwać richitś hicę, czyli upał.

Reklama

"Niy śmiycie iś do sklepu w tako hica bez flaszki z wodom" - mówi SuperHanys w mikrokomiksie na ostatniej stronie bezpłatnego miesięcznika "Twój Chorzów" do starszej chorzowianki, którą przez upały "aże w gowie tompie". SuperHanys akurat przelatywał, daje jej butelkę wody.

"Jak bierecie swojigo psa na dwor, tyż pamiyntejcie o wodzie do niego" - przestrzega właścicieli przegrzanego psiaka. Nic jednak nie mówi, łypiąc tylko srogo i zakładając ręce na obszernym brzuchu, wobec wezwania: "gibko, dej mi flaszka zimnego piwa". "No co? Myślołech, co kożdymu pomogosz. Tak dzisiej gorko" - tłumaczy się młody mężczyzna.

Comiesięczny komiks w kolportowanym do chorzowskich domów i mieszkań "Twoim Chorzowie" przedstawia SuperHanysa, pomagającego przy różnych "utropach", czyli problemach. Hanys, to potoczne określenie Ślązaka; pochodzi od niemieckiego imienia Hans, odpowiadającego polskiemu Janowi.

Twórcami SuperHanysa są Marcin Melon, autor m.in. pisanych po śląsku kryminałów i rysownik Jacek Siegmund.

Dwa lata temu, kiedy postać pojawiała się już w samorządowym "Twoim Chorzowie", jej autorzy wyjaśniali na łamach pisma, że śląski superbohater nie może być nikim innym, jak stereotypowym Ślązakiem z Chorzowa, pracującym w hucie i mieszkający na "Cwajce", czyli w dzielnicy Chorzów II.

"Od razu zrozumieliśmy, że ten superbohater musi mieszkać w Chorzowie. (...) Przecież już dawna każdy pojazd rejestrowany w Chorzowie promuje tę postać! Zwróćcie uwagę, każdy numer rejestracyjny zaczyna się od inicjałów: SH" - żartowali Melon i Siegmund zwracając też uwagę, że chorzowski samorząd jest życzliwy Ślązakom.

Władze miasta chętnie korzystają ze śląskiego w porozumiewaniu się z mieszkańcami. Już od trzech lat winda w tamtejszym ratuszu zamiast mówić do pasażerów - goda. Od ubiegłorocznego remontu robi to głosem śląskiego aktora Bernarda Krawczyka.

"Tu je pierwszy sztok: tu je kasa i sprawy autów" - to komunikat, który na pierwszym piętrze słyszą pasażerowie windy chcący uiścić opłaty lub zarejestrować samochód. "Za dużo ludków, niech łostatni wylyzie, ja?" - w taki sposób dowiadują się o jej przeciążeniu.

Dwa lata temu w Chorzowie śląskie napisy pojawiły się na miejskich tablicach powitalnych ("Mo wos rod" i "Chowcie sie!"). Godką urzędnicy zachęcają również do sprzątania po psach (akcja "Nie rób gańby - skludzej po swoim psie").

Urząd Miasta w Chorzowie był przed laty pierwszą instytucją, która otrzymała certyfikat "Godomy po ślonsku". Celem akcji jest promowanie używania śląskiego w miejscach publicznych, w tym w sklepach, firmach usługowych, urzędach, szkołach, placówkach kultury i innych instytucjach.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )
    Pobieranie...

    Reklama

    Reklama

    Reklama

    Kalendarz do archiwum

    niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
    25 26 27 28 1 2 3
    4 5 6 7 8 9 10
    11 12 13 14 15 16 17
    18 19 20 21 22 23 24
    25 26 27 28 29 30 31
    1 2 3 4 5 6 7
    -2°C Niedziela
    wieczór
    -4°C Poniedziałek
    noc
    -5°C Poniedziałek
    rano
    -2°C Poniedziałek
    dzień
    wiecej »

    Reklama