Poznań: Modlitwa dziękczynna za 32. Europejskie Spotkanie Młodych

Kilkuset poznaniaków wzięło udział w niedzielę w modlitwie dziękczynnej za 32. Europejskie Spotkanie Młodych. W nabożeństwie uczestniczyły m.in. osoby zaangażowane w przygotowania do imprezy i poznaniacy, którzy przyjmowali młodych pielgrzymów w swoich domach.

Międzynarodowe spotkanie młodych chrześcijan rozpoczęło się w ostatnich dniach grudnia 2009 roku i trwało do 2 stycznia. W ESM wzięło udział ok. 30 tys. osób: katolicy, protestanci i prawosławni. W grudniu kolejne spotkanie odbędzie się w Holandii.

Niedzielne nabożeństwo, będące podziękowaniem za religijne spotkanie w Poznaniu zakończyło wydarzenia związane z 32. Europejskim Spotkaniem Młodych.

W trakcie modlitwy metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki nawiązał do ewangelicznej historii cudu w Kanie Galilejskiej. Jak zaznaczył, każde zawierane przed Bogiem małżeństwo oznacza budowanie nowej wspólnoty - rodziny, od której zależy przyszłość ludzkości.

"Dziś często mamy do czynienia z odwrotnością cudu w Kanie Galilejskiej. Na początku, w czasie narzeczeństwa młodzi żyją wielkim entuzjazmem i radością, która towarzyszy wzajemnej miłości. Ale miłość i radość z biegiem lat zdają się wyczerpywać. Małżeństwo zaczyna ogarniać smutek i przygnębienie właściwe gasnącej miłości. Zamiast wina pozostają tylko stągwie pełne wody: zmęczenie, zgorzknienie i rozczarowanie. Ludzie, zniechęceni do własnego małżeństwa, pogrążają się w stanie faktycznego rozwodu serca i zaczynają szukać +wina+ poza domem" - mówił.

"Jezu, wyciągnij swoje ręce nad obecnymi tu młodymi, podobnie jak wyciągnąłeś je nad wodą podczas wesela w Kanie Galilejskiej i przemień wodę naszych grzechów w wino cnoty, wodę codzienności w wino święta, wodę znudzenia w wino entuzjazmu, wodę obojętności w wino braterstwa, wodę bezsensu w wino znaczenia. Powtórz Panie pośród nas cud z Kany Galilejskiej" - powiedział abp Gądecki.

Spotkanie w Poznaniu trwało pięć dni. Wspólne modlitwy odbywały się w dwóch halach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Każdego dnia młodzi dyskutowali w małych, międzynarodowych grupach na tematy związane z Pismem Świętym, sytuacją religii we współczesnym świecie; rozważali zagadnienia związane z wolnością, pokojem, kulturą i sztuką.

Tematem dyskusji był także napisany przez brata Aloisa "List z Chin", będący efektem jego pobytu w tym kraju. Młodzież miała także okazję zwiedzać Poznań, odwiedzać miejskie kościoły i poznawać zbiory muzeów.

Modlitwy odbywały się także w 150 parafiach, na terenie których u rodzin mieszkali uczestnicy spotkania. W sylwestrową noc młodzież spędziła ostatnią godzinę starego roku w kościołach parafialnych na modlitwach o pokój, później odbyły się wspólne zabawy z prezentacjami artystycznymi przygotowanymi przez poszczególne grupy narodowe.

Kolejne spotkanie odbędzie się w 2010 roku w Rotterdamie (Holandia).

Spotkania organizowane są od 1978 roku; odbywają się na przełomie roku w różnych krajach europejskich. Polska gościła młodych ludzi dwukrotnie we Wrocławiu (1989 i 1995), raz w Warszawie (1999) i raz w Poznaniu (2009).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Piątek
rano
10°C Piątek
dzień
10°C Piątek
wieczór
8°C Sobota
noc
wiecej »