Premier: Polska będzie broniła wartości leżących u podstaw UE

Niech partykularne interesy poszczególnych państw nie przysłaniają najważniejszego zadania, jakim jest gwarancja bezpieczeństwa - wezwała premier Beata Szydło. Zadeklarowała, że Polska będzie broniła wartości leżących u podstaw UE takich jak wolny rynek i swobodna konkurencja.

Reklama

Szefowa rządu w nagraniu opublikowanym na portalu społecznościowym Kancelarii Premiera odniosła się do - jak mówiła - "niesprawiedliwych dla Polski wypowiedzi niektórych unijnych polityków", które pojawiły się w ostatnim czasie.

"Dlatego pragnę jasno i wyraźnie podkreślić: Polska jest państwem praworządnym i demokratycznym, Polska jest krajem solidarnym i proeuropejskim. Wartości leżące u podstaw UE są dla nas ważne. Takimi wartościami jest m.in. wolny rynek i swobodna na nim konkurencja. Polski rząd będzie bronił tych wartości" - powiedziała.

"Dzisiaj w obliczu wyzwań, które stoją przed nami, Europejczycy nie mogą dać się podzielić. Niech partykularne interesy poszczególnych państw nie przysłaniają najważniejszego obecnie zadania, jakim jest zagwarantowanie bezpieczeństwa mieszkańcom naszego kontynentu" - podkreśliła Szydło.

We wtorek kanclerz Niemiec Angela Merkel na spotkaniu z dziennikarzami, zapytana o ocenę sytuacji w Polsce, powiedziała, że traktuje "bardzo poważnie" stanowisko KE w sprawie stanu praworządności w Polsce. Zastrzegła, że zależy jej na bardzo dobrych relacjach z Warszawą, lecz "nie może trzymać języka za zębami".

Merkel ma rozmawiać o kwestii praworządności w Polsce w środę w Berlinie z szefem Komisji Europejskiej Jeanem-Claudem Junckerem.

Procedura praworządności została wszczęta wobec Polski w 2016 r. w związku ze zmianami w Trybunale Konstytucyjnym wprowadzanymi przez rządzącą większość.

W lipcu br. KE oznajmiła, że w związku z planowanymi w Polsce zmianami w sądownictwie jest bliska uruchomienia art. 7 traktatu unijnego, dopuszczającego sankcje.

Komisja wydała zalecenie dotyczące czterech uchwalonych niedawno ustaw dotyczących zmian w systemie sądownictwa, które w ocenie KE stanowią zagrożenie dla praworządności. Dwie z nich - ustawa o Sądzie Najwyższym i nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa - zostały zawetowane przez prezydenta Andrzeja Dudę, który zapowiedział przygotowanie własnych projektów.

W poniedziałek Polska przekazała odpowiedź na zalecenia. Według informacji PAP, rząd w swojej odpowiedzi powołuje się na przykłady rozwiązań dotyczących wymiaru sprawiedliwości w wielu innych państwach członkowskich, m.in. w Hiszpanii, Danii czy Estonii. Podaje też w wątpliwość, czy KE ma kompetencje do prowadzenia dialogu dotyczącego praworządności oraz czy może się zajmować sprawami wymiaru sprawiedliwości.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  29.08.2017 20:44
  Cała wąska mentalność PiS: dla nich Unia to tylko rynek i pieniądze. Wartości? Śmiechu warte. Wartością jest DEMOKRACJA I PRAWORZĄDNOŚĆ. Czyli coś, co nie ma nic wspólnego z pieniędzmi. Pani z Brzeszcz jest za mała, żeby to zrozumieć. Dla niej rzeczywistość ogranicza się do forsy. To jest wszystko, co potrafi zaoferować. Poza forsą tylko kłamstwa, kłamstwa i krzyk. Porażka.
 • mee...
  29.08.2017 21:29
  PKB Niemiec to bez male 4 bln dolarow, Francja Prawie 2 bin...Polska to niespelna 0.5 bin dochodu PKB...Dlatego Niemcy bez skropolow dowalaja w Polske, a Francja sojusznik niemca przywoluje Polske do porzadku...a oboje razem bogaca sie na Polsce - supermarkiety, banki....USA 17.5 bln, China nieco ponad 10 bln $ PKB.
 • Stefan1
  29.08.2017 21:58
  Chcąc żyć w państwie PRAWA jesteśmy zmuszeni upominać się o nie w UE. Tak też na pewno uczynię gdybym potrzebował pomocy prawnej państwa. Od rządu nazistów PIS niczego dobrego nie oczekuję
 • partia u władzy
  30.08.2017 06:58
  Szydło do dymisji!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3
  2°C Poniedziałek
  wieczór
  -1°C Wtorek
  noc
  -2°C Wtorek
  rano
  1°C Wtorek
  dzień
  wiecej »

  Reklama