Lekarze rezydenci rozpoczęli protest głodowy

Około dwudziestoosobowa grupa lekarzy rezydentów rozpoczęła w poniedziałek głodówkę w proteście przeciw zbyt niskim nakładom na ochronę zdrowia. Młodych lekarzy popierają także przedstawiciele innych zawodów medycznych.

Lekarze rezydenci protestują przeciwko m.in. niedostatecznym nakładom na ochronę zdrowia i niskim pensjom wszystkich medyków. Chcą też zwrócić uwagę na niedobór pracowników medycznych i ich przepracowanie.

Protest głodowy odbywa się hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie. Młodzi lekarze, którzy zdecydowali się na tę formę protestu, przyjechali z różnych miast Polski. Rezydentów wspierają też przedstawiciele innych zawodów zrzeszonych w Porozumieniu Zawodów Medycznych, m.in. fizjoterapeuci, psychologowie i ratownicy.

"Przez dwa lata naszych działań nie doczekaliśmy się wiążących ustaleń ze strony MZ, nie doczekaliśmy się dobrej zmiany w ochronie zdrowia, a ta zmiana jest konieczna" - powiedział wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Łukasz Jankowski.

Wskazał, że medycy domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Protestujący domagają się też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych i podwyższenia ich wynagrodzeń.

"Protestujemy, bo mamy świadomość, że obecny rząd, podobnie jak poprzednie, źle zajmuje się publiczną opieką zdrowotną. Mamy świadomość, że reformy, które prowadzi obecny rząd, nie poprawią sytuacji pacjentów i pracowników ochrony zdrowia" - powiedział przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel.

Podkreślał, że głównym problemem jest "skrajny niedobór pieniędzy publicznych przeznaczonych na opiekę zdrowotną w stosunku do zakresu świadczeń zdrowotnych gwarantowanych". "Oczekujemy, że rząd przedstawi konkretne, kompleksowe zmiany" - dodał Bukiel.

W poniedziałek na konferencji prasowej minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, odnosząc się do postulatów lekarzy rezydentów, powiedział, że ich oczekiwania, jeśli chodzi o wynagrodzenie, są nierealne. Zaapelował, by nie sięgali po narzędzia, które wydają się być nieproporcjonalne do oczekiwań. Wyraził także nadzieję, że protest nie zagrozi pacjentom. Przypomniał, że jest otwarty na dialog z rezydentami i wielokrotnie się z nimi spotykał.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, ZDROWIE

 • velario
  02.10.2017 18:36
  Macie pecha, bo jesteście lekarzami. Nie sprawujecie bezpośrednio władzy, więc rządzący się wami nie interesują, bo w niczym im nie zagrażacie. Co innego np. sędziowie. Tu odpowiednie ustawy PiS przepycha przez Sejm z prędkością światła. Nawet miliony na kampanię billboardową się znajdą....
 • gosc
  03.10.2017 06:47
  Trzeba godziwie opłacać lekarzy bo inaczej będziemy ich mieć coraz mniej. Lepiej zarabiają lekarze w Czechach, na Słowacji a nawet...Białorusi. Dlaczego nasi mają być Judymami?
 • pytam
  03.10.2017 08:19
  Ciekawe w kogo uderzą dziś komentatorzy z PO : w rzekomo pazernych na kase lekarzy? czy w pisowskiego ministra?
 • Gość
  04.10.2017 20:38
  Lekarzom wydaje się że sa sami w ochronie zdrowia? Ochrona zdrowia to tk że psychologowie kloiniczni: robią diagnoze nozologiczną od której też zależy postępowanie farmakologiczne psychiatry często , są ordynatorami na oddziaalach psychiatrycznych ttehabilitacyjnych, dziennych, kierownikami zespołów leczenia środowiskowego, po 5 latach studiów robią 4 letnią specjalizację zakończoną państwowym egzaminem. Oni powinni zarabiać tak jak lekarze bo mają też ogromn a odpowiedzialnośc - im się też pacjenci wieszają jak popełnią błąd... Poza tym jest też personel typu fizjoterapeuta, ratownik medyczny itp. Pielęgniarki już podwyżki w innym mechanizmie sobie częściowo wywalczyły.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  17°C Poniedziałek
  noc
  14°C Poniedziałek
  rano
  25°C Poniedziałek
  dzień
  25°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »