Czy grozi nam "pentekostalizacja" Kościoła?

O doświadczeniu charyzmatycznym i ekumenizmie rozmawiali uczestnicy spotkania zainicjowanego przez Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Była też ważna deklaracja abp. Rysia.

Reklama

We wtorek 10 października w Domu Arcybiskupów Warszawskich z inicjatywy Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji odbyło się V Ogólnopolskie spotkanie osób odpowiedzialnych za Nową Ewangelizację w poszczególnych diecezjach.

Temat spotkania dotyczył ekumenicznej i charyzmatycznej wizji Kościoła, zarzutów "pentakostalizacji" Kościoła w Polsce i ekumenicznego wymiaru Nowej Ewangelizacji.

Gośćmi konferencji byli Jose H. Prado Flores - teolog, biblista, świecki ewangelizator z Meksyku, twórca programu pastoralnego Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Andrzeja (SESA), br. Marek z ekumenicznej wspólnoty w Taize, oraz Andrzej Sionek - lider katolickiej wspólnoty En Christo.

Jose Prado dzieląc się doświadczeniem tworzenia Szkoły Nowej Ewangelizacji wraz z protestanckim pastorem stwierdził, że posługi charyzmatycznej nie można oddzielić od głoszenia Słowa Bożego. Charyzmaty są rezultatem, który potwierdza prawdziwość głoszonego kerygmatu i stają się znakiem mocy Boga, który działa w Kościele. Stwierdził, że głoszenie Słowa - ewangelizacja jest przestrzenią, na której mogą spotkać się chrześcijanie wszystkich denominacji w dialogu ekumenicznym.

Brat Marek w swoim wystąpieniu opowiedział o ponad czterdziestoletnim doświadczeniu życia w monastycznej wspólnocie wraz z braćmi z różnych denominacji chrześcijańskich z ponad 50 krajów. Świadectwo ich życia i wspólnej modlitwy i kontemplacji jest niezwykle czytelnym znakiem dla wielu młodych ludzi, którzy chętnie odwiedzają wspólnotę w Taize, by modlić się, dzielić życie i służyć sobie nawzajem.

Ostatnim mówcą konferencji był Andrzej Sionek, który zaprezentował jasną syntezę myśli ostatnich papieży na temat Nowej Ewangelizacji, ekumenizmu i posługi charyzmatycznej w Kościele.

Druga część spotkania poświęcona była na pytania uczestników do zaproszonych gości.

Kończąc konferencję, abp Grzegorz Ryś zapowiedział, że w przyszłości Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji pochyli się nad zarzutami "pentakostalizacji" Kościoła w Polsce w dyskusji z Komisją Teologiczną Konferencji Episkopatu Polski.

Abp Grzegorz zaprosił zebranych do udziału w IV Ogólnopolskim Kongresie Nowej Ewangelizacji (23-26 listopada 2017 r.), który dotyczyć będzie przygotowania młodzieży do sakramentu bierzmowania, oraz do udziału w III edycji Ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatorów w Krakowie, która stanowi trzeci etap formacji do Nowej Ewangelizacji.

Więcej informacji na temat tych inicjatyw można znaleźć na stronie www.NowaEwangelizacja.org

«« | « | 1 | » | »»

Zobacz

 • Robert
  15.10.2017 16:31
  Odpowiadając na postawione w tytule pytanie twierdzę, że nie grozi nam pentekostalizacja Kościoła, bowiem Kościół w Polsce już ulega pentakostalizacji. Zielonoświątkowcy uprawiają agresywny prozelityzm, a Katolicy są tymi, których ,,nawracają" To jest duch prozelityzm w szerzeniu błędów i fałszu. Odnośnie pytań to pytać warto ale o to, jak się przed zielonoświątkowym prozelityzmem obronić.
 • Gosc
  16.10.2017 19:07
  PTaraski, kto mowi o wizjach. Byc moze ty nie wierzysz w jakiekolwiek doswiadczenia mistyczne i uwazasz, ze Duch sw przestal dzialac tak jak dzialal za czasow apostolskich, o czym mozwmy czytac w Listach Aoostilskich. Ale to twoje orywatne wypaczenie wiary. Ja nie pisze o Objawieniu, ale o doswiadczeniu, dostepnym kazdemu wierzacemu wedlug laski, ktorej tylko Bog moze udzielic. Ty to odrzucasz - twoj wybor. Ty nazywasz cuda dzielem szatana, tak jakby Bog przestal ingerowac w nasze zycie, badz - wedlug twojego wyobrazenia - nie mogl ingerowac i zostawil swiat na pastwe szatana a jednoczesnie pewnie sie poboznie modlisz, tylko nie wiem o co. Chyba zapomniales, ze wszystko jest laska i “Beze mnie nic uczynic nie mozecie“. Jest tyle drog do Boga ilu ludzi i wlasnie takie ludzkie okreslanie, co Duchowi sw wolno, a co nie to faryzeizm.
 • Gosc
  17.10.2017 11:27
  Bzdura! UN Kosciola to nie tylko pilnowanie litery prawa, ale tez rozeznawanie przejawow Ducha sw. "Wszystko badajcie, a co dobrego zachowujcie". I zaden wrzask wersalikami tego nie zagluszy.
  Coz to konkretnie jest ten Depozyt wiary? Co wolno a czego nie wolno chrzescijaninowi?
  I gdzie ten depozyt moze zabraniac Duchowi sw przejawiac sie jak On chce? Szatan moze wszystko (jak wynika z wypowiedzi "obroncow wiary", a Duch sw ma najpierw zapytac sie papieza, potem biskupa a potem proboszcza o zgode? To raczej oni maja obowiazek rozeznawania i nie gaszenia Ducha sw. To Kosciol jest sluga Boga i Ducha sw a nie tylko strozem przepisow i rytualow.
 • PTaraski
  17.10.2017 20:25
  @Gość, Zamiast wywrzaskiwać, że użyję Twojego określenia, swoje poglądy używać epitetów, spróbuj przedstawić jakieś racjonalne argumenty odwołując się do Pisma Świętego i Tradycji, która je wyjaśnia. Zobaczysz jednak bardzo szybko, że takich argumentów nie ma.

  Przeciwnie, Objawienie Boże miało już miejsce i zostało zakończone ze śmiercią ostatniego Apostoła. Teraz jest w Depozycie Wiary Kościoła, a papieże są jego stróżami i wykładowcami. Nie ma więc potrzeby, żeby Duch Święty je powtarzał. Przeciwnie, szacunek do Słowa Bożego wymaga, żebyśmy je przyjęli takie, jakim Bóg je już objawił. Sam Bóg szanuje swoje Słowa i nie będzie ich powtarzał. Dary Ducha Świętego występujące w czasach apostolskich więc zanikły, kiedy Kościół okrzepł i jego wiara się ugruntowała. O tym pisali ojcowie Kościoła i naprawdę wypada to wiedzieć.

  Te seanse "Odnowy", których celem jest przywoływanie ducha i oczekiwanie proroctw, nowych prawd, są więc zupełnym nieporozumieniem. Co więcej, obrażają Boga i wystawiają ich uczestników na działanie ducha, ale ZŁEGO. Przeczytaj choćby św. Jan od Krzyża, Droga na górę Karmel, rozdz. 21.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  11°C Piątek
  rano
  18°C Piątek
  dzień
  19°C Piątek
  wieczór
  15°C Sobota
  noc
  wiecej »

  Reklama