publikacja 29.01.2010 14:12
Jednym z najważniejszych zadań rządu jest dokończenie reformy emerytalnej - mówił w piątek w czasie prezentacji Planu Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010-2011 minister w kancelarii premiera Michał Boni. Podkreślił też konieczność rozwoju kapitału ludzkiego i innowacyjności.
"Musimy upowszechnić system emerytalny, zatrzymać tamę wczesnego przechodzenia na emeryturę. Trzeba też wymóc na Otwartych Funduszach Emerytalnych rozwiązania prowadzące do tego, by bardziej konkurowały ze sobą, osiągnęły wyższe stopy zwrotu" - zaznaczył Boni. Wyjaśnił, że "wystarczy, że stopa zwrotu w OFE będzie wyższa o 0,5 proc., by nasza emerytura wzrosła miesięcznie o prawie 200 zł".
Boni dodał, że do nowego systemu emerytalnego trzeba dostosować wymiar rent oraz upowszechnić system emerytalny służb mundurowych, utrzymując dotychczasowe prawa nabyte.
"Ze składkami emerytalnymi trzeba powiązać dochody rolników, co umożliwi łączenie pracy w rolnictwie z pracą zawodową poza rolnictwem" - powiedział Boni. Podkreślił, że "nie trzeba jednak niszczyć dorobku KRUS".
Jego zdaniem, najważniejsze priorytety rozwojowe dla Polski to "rozwój kapitału intelektualnego, edukacji, nauki i innowacyjności".
Boni zapowiedział upowszechnienie wychowania przedszkolnego, tak by w 2020 r. do przedszkola chodziło 90 proc. dzieci. Rząd planuje przeznaczenie dodatkowych środków na objęcie obowiązkiem przedszkolnym dzieci w wieku 5 lat.
Wskazał też na potrzebę zwiększenia wynagrodzeń nauczycieli oraz zmniejszenie różnicy płac między stażystami i nauczycielami dyplomowanymi. Podkreślił konieczność wzmocnienia indywidualnej pracy z uczniem, podniesienie prestiżu zawodu nauczyciela jako zawodu zaufania publicznego, określenie ścieżki awansu zawodowego nauczycieli. Celem rządu ma też być poprawa efektywności kształcenia zawodowego, tak by było ono lepiej niż obecnie dostosowanie do potrzeb rynku.
Boni mówił również o potrzebie bliskiej współpracy między biznesem a środowiskami naukowymi. Wyjaśniał, że chodzi o umożliwienie wdrażania nowych technologii oraz zwiększenie zatrudniania w przedsiębiorstwach ludzi zajmujących się pracą badawczo-naukową.