Dzień Jedności Narodowej w Rosji

Podczas uroczystego przyjęcia na Kremlu Władimir Putin powiedział, że odrzucanie presji z zewnątrz jest częścią kodu genetycznego i kulturowego narodu rosyjskiego.

Reklama

Putin podkreślił, że w historii Rosji znaleźć można wiele przykładów jedności, której nie udało się pokonać. Zapewnił, że troska o ojczyznę i "odrzucenie jakiejkolwiek presji z zewnątrz to filary państwowości rosyjskiej, nasz kod genetyczny i kulturowy".

Wspominając o "dramatycznych wydarzeniach" sprzed czterech wieków, Putin podkreślił, że wtedy "sam naród powstał przeciwko zamętowi i bezkrólewiu, pokonał wewnętrzne spory i zagrożenie z zewnątrz, obronił godność i niepodległość kraju". Zaznaczył, że "oddanie ojczyźnie zjednoczyło wówczas ludzi różnych warstw, narodowości i wyznań".

Rosyjski prezydent wręczył na Kremlu Ordery Przyjaźni, przyznawane obywatelom obcych państw za zasługi w umocnienie pokoju i zrozumienia pomiędzy narodami. Otrzymało je w tym roku siedmioro cudzoziemców, w tym były prezydent Serbii Tomislav Nikolić, specjalny przedstawiciel rządu Francji ds. stosunków z Rosją Jean-Pierre Chevenement, słoweńska minister pracy Anja Kopacz Mrak i burmistrz Lublany Zoran Janković.

Putin zwracając się do nagrodzonych cudzoziemców powiedział, że ich "serdeczny stosunek do Rosji wyraża się w konkretnych działaniach, sprawach i czynach", i dodał: "rozumiemy, że jest to czasem niełatwe - trzeba przezwyciężać różnego rodzaju stereotypy i uprzedzenia".

Gospodarz Kremla wręczył też ustanowioną w zeszłym roku nagrodę prezydenta FR za wkład we wzmacnianie jedności narodu Rosji. Otrzymał ją naukowiec Wiaczesław Michajłow z Akademii Gospodarki Narodowej i Administracji Publicznej.

Dzień Jedności Narodowej został ustanowiony w grudniu 2004 roku z inicjatywy Putina; obchody odbyły się po raz pierwszy w 2005 roku. Święto upamiętnia rocznicę wyzwolenia Moskwy spod polskich rządów w 1612 roku siłami pospolitego ruszenia, na którego czele stanęli Kuźma Minin i Dymitr Pożarski. Wypędzenie polskiej załogi z Kremla uważa się w Rosji za zakończenie Smuty, czyli zamętu, w jakim na przełomie XVI i XVII stulecia pogrążył się ten kraj. Kryzys gospodarczy, polityczny i dynastyczny doprowadził wówczas do wojny domowej i interwencji z zewnątrz.

Putin w sobotę tradycyjnie złożył kwiaty pod pomnikiem Minina i Pożarskiego na placu Czerwonym. Obejrzał także wystawę "Rosja zwrócona w przyszłość" prezentującą projekty przemysłowe i badania związane z nowymi technologiami.

«« | « | 1 | » | »»
 • Tad
  04.11.2017 17:39
  Nie ma na swiecie podobnego kraju do Rosji zaden kraj na kuli ziemskiej nie wymordowal tyle milionow wlasnych obywateli juz nie liczac milionow z krajow osciennych genetycznie rosjane maja spreparowane mozgi a wiec dla Rosji juz czas sie skonczyl
 • (wujek) Olek
  04.11.2017 22:43
  Rosja padła ofiarą protestantyzmu i (nied-)oświecenia. Wilhelm II, protestancki król II. Rzeszy, potomek Wilhelma I, zwolennika (nied-)oświecenia i pana Voltaire, wysłał pociągiem pancernym pana Lenina ze Szwajcarii do Rosji, razem z milionem Goldmark, aby Rosję rozwalił, co sie udało. Mission accomplished. To "postęp", jak bolszewizm i hitleryzm (narodowy socjalizm), czy nasz dzisiejszy tęczowy neoliberalizm. Rosja wskutek "regime change" Wilhelma (rewolucji październikowej Lenina) jak i napadu przez III. Rzeszę, poniosła największą ofiarę (headcount) dla "nowoczesności". Dlatego Rosjanie z Putinem wrócili do chrześcijańskich korzeni cywilizacji. Czego im IV. neoliberalne LBGTQIAZK ... (P yet to come) Rzesza nie wybaczy, po naszych i waszych trupach: "... qu'un sang impur, abreuve nos sillons ... by 'nieczystą" krwią ziemię napoić, przyszedł czas..." W oficjalnym tłumaczeniu o "nieczystości (impur)" krwi mowy nie ma. Taka nowomowa i tradycja, i takie zakłamanie, od wtedy. Żaden postęp cywilizacyjny.
 • mee...
  04.11.2017 23:17
  Dlatego Polska jest zwalczana...nie tylko przez kreml ale przez Berlin i Rzym. Tak sie zlozylo, ze w tamtym czasie Polacy byli wierni Chrystusowi...a nie posrednikom i bozkom jak dzis, ktore saczy w glowy Polakow Rzym z cala plejada wyslanikow rzymskich stacjonujacych w Polsce.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3
  0°C Środa
  wieczór
  -1°C Czwartek
  noc
  -2°C Czwartek
  rano
  -1°C Czwartek
  dzień
  wiecej »

  Reklama