Matka Boża z Guadalupe w Nowej Jastrząbce

Jej obecność tutaj może się wydać egzotyczna, ale kult jest żywy. Dowodzi, że niemożliwe staje się możliwe. Biskup Stanisław poświecił tu dziś Jej figurę.

Reklama

To, że kościół filialny w Nowej Jastrząbce kilkanaście lat temu zyskał wezwanie Matki Bożej z Guadalupe, to zasługa poprzedniego proboszcza ks. Józefa Zyzaka, który na emeryturze postanowił, że zostanie misjonarzem i dziś mieszka w Boliwii (pisaliśmy o nim TUTAJ).

W ołtarzu głównym znajduje się kopia obrazu Matki Bożej przywieziona z meksykańskiego sanktuarium, a w pierwsze soboty miesiąca odbywa się tu specjalne nabożeństwo maryjne.

Śpiewa się także specjalną pieśń, którą na część Matki Bożej z Guadalupe napisała tamtejsza parafianka Władysława Główka, a muzykę stworzył miejscowy organista.

W ołtarzu głównym kościoła znajduje się kopia cudownego obrazu Matki Bożej przywieziona z meksykańskiego sanktuarium, którego cudowne powstanie do dziś intryguje znawców i jest przedmiotem badań   Beata Malec-Suwara /Foto Gość W ołtarzu głównym kościoła znajduje się kopia cudownego obrazu Matki Bożej przywieziona z meksykańskiego sanktuarium, którego cudowne powstanie do dziś intryguje znawców i jest przedmiotem badań Dzisiaj 10 grudnia bp Stanisław Salaterski poświęcił na kościelnym dziedzińcu figurę przedstawiającą scenę objawienia się Matki Bożej Juanowi Diego.

Jak przypomniał w homilii, miejsce tego jednego z najstarszych objawień Matki Bożej, z 1531 roku, jest do dziś jednym z najchętniej odwiedzanych sanktuariów na świecie. Przybywa do niego ok. 20 mln. pielgrzymów rocznie.

Biskup, nawiązując do przekazu tego objawienia, mówił o działalności misyjnej Kościoła, przekazie wiary w rodzinach i świadectwie osobistego życia wiarą. Przywołał prawdę o szacunku dla życia, do którego Matka Boża z Guadalupe nas wzywa.

Mówił także o obrazie Matki Bożej z Guadalupe i odkryciach z nim związanych.

- Jest to obraz, który jest nieustającym cudem. Miał pomóc w przekazaniu Dobrej Nowiny o Chrystusie misjonarzom, którzy tam w Meksyku nawracali nieskutecznie przez lata. To było pięć wieków temu, lata mijają, pokolenia się zmieniają, a wymowa obrazu działa. Cud się dzieje. Ludzie odnajdują Pana Boga - mówił.

W uroczystości wzięli udział licznie parafanie   Beata Malec-Suwara /Foto Gość W uroczystości wzięli udział licznie parafanie - Uczestnicząc dzisiaj w tej odpustowej i adwentowej uroczystości prosimy Matkę Bożą, aby swoim oddziaływaniem z tego obrazu pomagała nam w życiu wiarą, szacunku dla życia, dzieleniu się z innymi tym, co w nas najlepsze, bo w ten sposób Ona, Matka, przechodzić będzie wśród nas ludzi i prowadzić nas do nieba - dodał biskup.

Z przekonaniem zauważył, że taką samą wymowę będzie mieć poświęcona przed kościołem figura.

- Matka Boża prostych ludzi w prosty sposób otwiera na niebo, przemienia dla nieba. Pozwólmy Jej działać w naszym życiu - apelował.

Posłuchaj fragmentu homilii bp. Stanisława:

Jak zauważa proboszcz ks. Stanisław Łątka, obok kościoła stanie jeszcze jedna figura, tym razem przedstawiająca scenę, kiedy Juan Diego spotyka się z biskupem.

Plan, by tu stanęły, spotkał się z dużą życzliwością miejscowych ludzi. Wsparcie też za sprawą jednego z parafian okazała amerykańska Polonia. Rzeźbę wykonał artysta pochodzący z Mielca, a mieszkający w Krakowie Jakub Wozowicz.

Za kultem Matki Bożej z Guadalupe w Nowej Jastrząbce przemawiają zamawiane Msze św. z okazji urodzin, imienin czy rocznic ślubu z prośbą o Jej wstawiennictwo. Wsparciem jest przede wszystkim dla małżeństw, które nie mogą mieć dzieci, i są tu już świadectwa wyproszenia potomstwa.

Zapraszamy do obejrzenia GALERII ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie...

Reklama

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
-1°C Wtorek
dzień
0°C Wtorek
wieczór
-1°C Środa
noc
-3°C Środa
rano
wiecej »

Reklama