Kardynał Nycz: Kościół katolicki chcąc spotykać Chrystusa, spotyka też judaizm

Kościół katolicki, wszyscy jego członkowie, chcąc się spotkać z Chrystusem, spotykają się także z judaizmem - mówił w środę metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas Liturgii Słowa, będącej centralnym wydarzeniem 21. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim.

W homilii ks. Krystian Chmielewski przypomniał "edukacyjny i formacyjny wymiar Dnia Judaizmu". "Ale jest jasne, że nie tylko o wymiar edukacyjny chodzi. Potrzebujemy Dnia Judaizmu, by zrozumieć samych siebie" - zaznaczył. Przywołał dokument Soboru Watykańskiego II "Nostra aetate", którego autorzy napisali, że judaizm stoi w centrum chrześcijańskiej tożsamości. "Oby rzeczywiście nad Wisłą dialog i przyjaźń z synami Izraela stanowił część życia uczniów Chrystusa" - zaapelował.

Przyznał, że Żydzi i chrześcijanie "są inni, wierzą inaczej, inaczej też postrzegają swoją misję w świecie". "Święty Paweł podpowiada nam, jak mają wyglądać nasze wzajemne relacje: mamy być współczujący, miłosierni, pokorni, pełni wzajemnej miłości" - wyjaśnił.

W ocenie ks. Chmielewskiego "Izrael i Kościół wołają o pokój dla siebie i dla świata". "O ten dar pokoju, o łaskę budowania bratnich relacji, prosimy dziś w liturgii" - podkreślił. Dodał, że współcześnie "brakuje wspólnego głosu chrześcijan i wyznawców judaizmu na temat uznania piękna i wartości życia ludzkiego w każdym momencie jego istnienia, sensu i potrzeby zabezpieczenia odpoczynku świątecznego, szacunku do obcego w kontekście uchodźców, i odpowiedzialności za stworzenie, gdzie aż się prosi, by zacząć myśleć Słowem Bożym".

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 r. Jest obchodzony w przeddzień rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - 17 stycznia. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 r. pod hasłem "Kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm". Co roku centralne obchody odbywają się w jednym z polskich miast.

Gospodarzem tegorocznych centralnych obchodów Dnia Judaizmu, którego mottem jest cytat z Księgi Proroka Izajasza: "Pokój! Pokój dalekim i bliskim", jest archidiecezja warszawska. Poprzednio archidiecezja była gospodarzem w latach 1998 i 2009.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
10°C Piątek
dzień
10°C Piątek
wieczór
8°C Sobota
noc
5°C Sobota
rano
wiecej »