Spotkanie prezydentów Polski i USA w Davos

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w piątek z prezydentem USA Donaldem Trumpem podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos - poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Rozmowa dotyczyła współpracy gospodarczej Polski i Stanów Zjednoczonych.

"Prezydent RP Andrzej Duda podczas szczytu w Davos spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Rozmowa dotyczyła współpracy gospodarczej Polski i Stanów Zjednoczonych szczególnie w obszarze energetyki oraz inwestycji amerykańskich firm w Polsce" - poinformował PAP Szczerski.

Jak zaznaczył, prezydenci potwierdzili "bardzo dobry stan relacji politycznych obu krajów oraz swoją osobistą wzajemną sympatię".

O spotkaniu obu prezydentów poinformowała także na Twitterze Kancelaria Prezydenta RP.

Duda w środę w wywiadzie dla Polskiego Radia był pytany o ewentualne spotkanie z Trumpem podczas zaplanowanej na maj wizyty w USA w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Prezydent zaznaczył, że nie można wykluczyć, iż dojdzie wtedy do takiego spotkania. Jak mówił, trwają na ten temat rozmowy.

Trump był w Polsce w lipcu 2017 roku. Prezydent USA wziął udział w szczycie Trójmorza; spotkał się z prezydentem Dudą na Zamku Królewskim w Warszawie, a na placu Krasińskich wygłosił pierwsze od wyborów publiczne wystąpienie poza granicami Stanów Zjednoczonych.

W piątek wieczorem Duda spotka się w Warszawie z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem. Według prezydenta głównym tematem jego rozmowy z szefem amerykańskiej dyplomacji będzie bezpieczeństwo oraz obecność wojsk amerykańskich w Polsce.

Tillerson przyleci do Warszawy w piątek wprost ze Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, na którym od wtorku obecny jest też Duda. W sobotę rano z sekretarzem stanu USA będą rozmawiali premier Mateusz Morawiecki i szef MSZ Jacek Czaputowicz.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  25°C Środa
  wieczór
  21°C Czwartek
  noc
  16°C Czwartek
  rano
  23°C Czwartek
  dzień
  wiecej »