Trzeźwość egzaminem z wolności

Pod hasłem "Trzeźwość egzaminem z wolności" od niedzieli 11 lutego obchodzony będzie 51. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. - Ciesząc się z 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, musimy jednocześnie zauważać zagrożenia, zwłaszcza te, które prowadzą do utraty wewnętrznej wolności tak wielkiej liczby Polaków uwikłanych w nałogi - przypomina za św. Janem Pawłem II bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Hasło 51. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu nawiązuje do słów Jana Pawła II: „Egzamin z naszej wolności jest przed nami. Wolności nie można tylko posiadać. Trzeba ją stale, stale, stale zdobywać”. - Ciesząc się z 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, musimy jednocześnie zauważyć zagrożenia wolności, zwłaszcza te, które prowadzą do utraty wewnętrznej wolności tak wielkiej liczby Polaków uwikłanych w nałogi. Jesteśmy świadomi tego, że nie ma prawdziwej wolności bez trzeźwości – podkreślił bp Bronakowski.

Biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej przypomniał, że w zeszłym roku podczas Narodowego Kongresu Trzeźwości zapowiadano opracowanie i ogłoszenie Narodowego Programu Trzeźwości. - Podjęliśmy się tego zadania dlatego, bo kochamy bliźnich, naród i polską ziemię zroszoną krwią naszych przodków. Dlatego dziś musimy czynić wszystko, aby nie utracić wolności z powodu stale rosnącej plagi pijaństwa i alkoholizmu w naszej ojczyźnie. Nadrzędną wartością, o którą trzeba zabiegać, jest właśnie trzeźwość – powiedział.

- Chcemy zaprosić rodaków do wspólnej pracy na rzecz osiągnięcia trwałej trzeźwości jako rękojmi osiągnięcia wszystkich innych ambitnych celów społeczno-gospodarczych. Brakuje w społeczeństwie, a zwłaszcza w jego elitach, pełnej wiedzy o skutkach pijaństwa i drodze do przezwyciężania tego strasznego zjawiska – zauważył bp Bronakowski.

Duchowny podkreślił, że milcząca większość Polaków to ludzie umiaru lub abstynenci. – Potrzeba, aby stało się to jawne i aby taki styl życia proponowała w sposób czytelny i stały polska kultura – stwierdził hierarcha.

Bp Bronakowski zapowiedział, że 13 lutego zostanie ogłoszony Narodowy Program Trzeźwości.

51. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu potrwa od 11 do 17 lutego pod hasłem: „Trzeźwość egzaminem z wolności”.

«« | « | 1 | » | »»
 • Problem lekceważony
  11.02.2018 10:39
  Badania pokazują, że Polska jest jedynym krajem Europy, w którym spożycie alkoholu bardzo systematycznie rośnie. Pijemy 40 proc. więcej niż w okresie PRL-u. Ponadto czterokrotnie przekroczyliśmy standardy Światowej Organizacji Zdrowia. WHO wskazuje, że jeden punkt sprzedaży powinien przypadać na 1000 mieszkańców. W Polsce jeden punkt przypada na 250-270 osób. W Polsce ok. 1 mln osób jest uzależnionych od alkoholu czy chorych na chorobę alkoholową, a 1,5 mln dzieci i młodzieży przebywa w rodzinach z problemem alkoholowym. Ponadto każdego roku przez legalnie sprzedawany alkohol umiera 10 tys. Polaków.

  W Polsce ok. 1 mln osób jest uzależnionych od alkoholu czy chorych na chorobę alkoholową, a 1,5 mln dzieci i młodzieży przebywa w rodzinach z problemem alkoholowym. Ponadto każdego roku przez legalnie sprzedawany alkohol umiera 10 tys. Polaków
 • velario
  11.02.2018 17:46
  Twoje rozeznanie oraz słowa łomżyńskiego biskupa pomocniczego są błędne. Prawdziwym problemem w Polsce - zdaniem Kościoła - jest gender i homoseksualizm. Ludzie, głównie mężczyźni, mogą zapijać się na śmierć, zabijać innych na drodze prowadząc auto "pod wpływem", katować po pijaku swoje żony i dzieci - ale póki są chodzą do kościoła, głosują na PiS i - co najważniejsze - są hetero, to wszystko jest w porządku.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  13°C Wtorek
  rano
  23°C Wtorek
  dzień
  24°C Wtorek
  wieczór
  20°C Środa
  noc
  wiecej »