Prezydent o Marcu '68: Tym, którzy zostali wypędzeni, chcę powiedzieć - wybaczcie ówczesnej Polsce

Tym, którzy w Marcu '68 zostali wypędzeni, którzy zginęli i ich rodzinom, chcę powiedzieć - proszę wybaczcie ówczesnej Polsce za to, że dokonano tego haniebnego aktu - powiedział prezydent Andrzej Duda. Obecna Polska nie ponosi odpowiedzialności i nie musi za to przepraszać - dodał.

Reklama

Prezydent podczas czwartkowych obchodów 50. rocznicy Marca '68 na Uniwersytecie Warszawskim powiedział, że jest "gorzki" i "niesłychanie smutny" aspekt Marca 1968 r. "Ten, nad którym cały czas, dzisiaj i w przyszłości, trzeba się pochylać z żalem" - wskazał.

Jak zauważył "niektórzy mówią, że dzisiejsza Polska powinna przeprosić za tamten antysemicki akt dokonany przez ówczesne władze, za to, że byli tacy Polacy, którzy się do tego wtedy przyłączyli, za to, że wypędzono z Polski - bo tak trzeba to powiedzieć - paręnaście tysięcy ludzi".

"Tak jak za grudzień 1970 r., za to, że strzelano do ludzi w Gdańsku, w Gdyni, tak jak za Radom, Płock, Ursus 1976 r. tak, jak za kopalnię +Wujek+ 1981 r., jak za błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę, za ludzi pomordowanych przez komunistów - dzisiejsza wolna Polska niepodległa, moje pokolenie nie ponosi odpowiedzialności i nie musi za to przepraszać" - powiedział prezydent.

"Ale chcę z całą mocą podkreślić, że z wielkim żalem pochylamy głowę, pochylam tę głowę z wielkim żalem, także ja jako prezydent. I tym którzy zostali wtedy wypędzeni i rodzinom tych, którzy zginęli chcę powiedzieć: +proszę wybaczcie, proszę wybaczcie Rzeczpospolitej, proszę wybaczcie Polakom, wybaczcie ówczesnej Polsce, za to, że dokonano tego haniebnego aktu" - oświadczył prezydent. "Polska moimi ustami o to wybaczenie prosi dla tamtych, żeby zechcieli zapomnieć i żeby zechcieli przyjąć, że Polska tak bardzo żałuje, że ich dzisiaj w niej nie ma. Cześć i chwała bohaterom 1968 roku" - zaznaczył Duda.

Prezydent dodał także, że patrząc "na tę naszą Polskę dzisiejszych czasów, XXI wieku, myślę sobie co za żal". "Co za stratę ponosi dzisiejsza Rzeczypospolita, że wy wszyscy - ci którzy wyjechali, ci którzy być może umarli przez tamten '68 r. - że was dzisiaj z nami nie ma, że jesteście elitą inteligencji, ale w innych krajach, że jesteście ludźmi sukcesu szanowanymi, ale w innych krajach, że wasza twórczość, że wasz dorobek naukowy, że wasze wspaniałe osiągnięcia nie poszły na rachunek Rzeczypospolitej. Co za żal, jakże mi jest przykro" - podkreślił Duda.

«« | « | 1 | » | »»
 • podaj nick
  08.03.2018 15:23
  niech za mocno nie przeprasza, bo się znów jakiś rachunek znajdzie
 • gość
  08.03.2018 15:24
  w Polsce i tak by nie zostali ludźmi sukcesu, najwyżej koncesjonowanego
 • max
  09.03.2018 10:52
  Kto przeprosi miliony Polaków wypędzonych z przyczyn ekonomicznych z Polski i tych którzy zostali z perspektywą głodowych emerytur! Zapewne nikt bo to tylko Polacy. Przepraszacie za rozgrywki Moskwy i ich pachołków komunistów zainstalowanych tutaj siłą wbrew narodowi? A kto przeprosi za katów polskich patriotów którzy nieosądzeni uciekli wówczas na zachód? To jest jakaś paranoja.
 • Stanisław_Miłosz
  09.03.2018 15:14
  Stefanie Michnik! Wybacz nam - Panie!
  Salomonie Morel! Wybacz nam - Panie!
  Heleno Wolińska! Wybacz nam - o Pani!
  I wy wszyczy, im podobni, ograbieni z dorobku życia i pod lufami karabinów spędzani do bydlęcych wagonów z biletem w jednym kierunku: Na Zapad.
  Wybaczcie!

  Wybaczcie i wy, którzy i wy, którzy umknęliście antysemickim siepaczom, by choć w poniewierce, nieść polskiej dziczy kaganek "oszwiate".
  Wybaczcie!

  Prawda jest taka, że poza tymi z rękoma krwią ociekającymi - najczęściej pośrednio, wyadawaniem poleceń z za biurka - zdecydowana większość "wypedzonych" skorzystała z okazji by wyrwać się z opresyjnego (dla nich głównie geszeftowo) systemu "dziejowej konieczności" do liberalnej gospodarczo normalności.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  0°C Środa
  dzień
  1°C Środa
  wieczór
  -1°C Czwartek
  noc
  -2°C Czwartek
  rano
  wiecej »

  Reklama