Prymas Muszyński w Gnieźnie

VIII Zjazd Gnieźnieński wzorem poprzednich spotkań podejmuje jeden z ważnych tematów, którym żyje nasza Ojczyzna i nasze Kościoły. Tym tematem jest rodzina – mówił Prymas Polski, abp Henryk Muszyński witając uczestników VIII rozpoczętego dziś Zjazdu Gnieźnieńskiego.

W swoim wystąpieniu gospodarz i inicjator spotkania wskazał na jego podwójną specyfikę. Jak przypomniał, VIII Zjazd Gnieźnieński odbywa się w 1010. rocznicę pierwszego, historycznego Zjazdu, który według historyków miał miejsce 12 marca 1000 roku. Po drugie – jak się wyraził – „ma radość po raz pierwszy i najprawdopodobniej ostatni witać przybyłych jako Prymas Polski.

Europejczycy doświadczają kryzysu rodziny. Stąd tematyka tegorocznego zjazdu. Jego uczestnicy będą starali się odpowiedzieć na pytanie czy prawo naturalne jest utopią, czy fundamentem Europy. Przyjrzą się także współczesnym modelom rodziny, kryzysowi dojrzałości oraz obrazowi rodziny w kulturze masowej.

Prymas Polski abp Henryk Muszyński zwraca szczególną uwagę na świadectwa małżonków.

KAI Abp Muszyński o świadectwie małżonków


Pojawią się także tematy wokół których toczą się szczególnie gorące dyskusje: in vitro, homoseksualność, wielodzietność. Obrady zakończy w niedzielę msza św. w katedrze, podczas której odczytane zostanie przesłanie uczestników zjazdu do Europejczyków.

Abp Muszyński życzył uczestnikom spotkania, aby wyjechali z Gniezna umocnieni i ubogaceni w temacie, który podejmuje kongres i który jest dziś jednym z najbardziej palących. Jak dodał: „do niedawna dyskutowano wiele o rodzinie, ale nigdy dotychczas nie stawiano pod znakiem zapytania jej najgłębszej istoty” – stwierdził.

Zebranych, a w szczególności zwierzchników i duchownych Kościołów chrześcijańskich obecnych na Zjeździe witał także prawosławny arcybiskup wrocławsko-szczeciński Jeremiasz – prezes Polskiej Rady Ekumenicznej. Nawiązując do tematu obrad podkreślił, że jest on wezwaniem wobec wyzwań i postulatów, tendencji politycznych, filozoficznych, etycznych, a nawet ustawodawczych.

„To temat niezwykle aktualny” – mówił, dodając, że decyzję w zakresie pożądanego obrazu rodziny mogą stać się kluczowe dla określenia dalszego rozwoju europejskiego kręgu kulturowego.

Stwierdził również, że to, co się dzieje w rodzinie i z rodziną nie jest obojętne ani dla Kościoła, ani dla społeczeństwa, ani dla kondycji państwa.

„Pragnienie zrównania rodziny z innymi rodzajami związków międzyosobowych może być z punktu widzenia wielowiekowego doświadczenia ludzkości traktowane jak oderwana od rzeczywistości nieszkodliwa fantazja, czasami jako karykatura rodziny, a w niektórych przypadkach nie może być traktowana inaczej niż jako grzech” – mówił abp Jeremiasz.

Dodał również, że jasno sformowany pogląd na to, czym jest rodzina jest obecnie bardzo potrzebny. „Ta potrzeba stała się dziś tak ważna, że nie znosi dwuznaczności” – stwierdził prezes Polskiej Rady Ekumenicznej.

W VIII Zjeździe Gnieźnieńskim uczestniczą liderzy i członkowie licznych ruchów i stowarzyszeń, które w swoją działalność mają wpisaną szczególną troskę o rodzinę. Obecni są także przedstawiciele świata polityki, nauki i kultury.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
dzień
14°C Czwartek
wieczór
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
wiecej »