Kościół Scjentologiczny: Mission Imposible

Scjentologię wymyślił pisarz, autor powieści science-fiction, Ron L. Hubbard. Wpadł on na pomysł zarabiania pieniędzy poprzez oferowanie kursów "nowatorskich" metod psychoterapii, opartych na popularnych w Stanach Zjednoczonych teoriach psychoanalizy i wschodnich technik medytacji.

Jak to działa
A oto metody scjentologiczne, stosowane na kursach:
Auditing (łac. audire - słuchać) jest metodą podstawową. Polega na tym że pacjent opowiada tzw. audytorowi swoje bolesne przeżycia (tak jak w psychoanalizie). Powtarza je ciągle na nowo, wiele razy, aż sam zacznie się z tych opowieści i swoich przeżyć śmiać. Wtedy audytor przekonuje pacjenta, że to przeżycie zostało wymazane. Aby to udowodnić posługuje się wykrywaczem kłamstw. W rzeczywistości przyrząd ten nie gwarantuje prawdziwego odczytu, ponieważ można manipulować pytaniami. Audytorzy podczas seansów zadają pytania, które dostarczają im informacji o pacjencie. Wszystko jest skrzętnie archiwizowane. Wielokrotnie się zdarzało, że osoba chcąca zerwać z Kościołem była potem szantażowana, że te informacje zostaną ujawnione. Sporo takich spraw kończyło się w sądzie.
Dla bardziej zaawansowanych scjentolodzy proponują tzw. kursy komunikacji, a dla mających problemy z nałogami tzw. rundown (odtrucie). Prowadzą również kursy dla dzieci.
Aby uzyskać "totalną wolność" sekta proponuje całą ofertę kursów za łączną cenę ok. 3700 dolarów.
W Polsce pierwsza prelekcja przedstawiciela Kościoła Scjentologicznego odbyła się w 1991 roku. Przyjechali wtedy do Wrocławia przedstawiciele Kościoła z Monachium. Choć scjentolodzy nie doprowadzili w Polsce do rejestracji swego Kościoła, ale we Wrocławiu zarejestrowano prowadzone przez nich Centrum Dianetyki. W większych miastach organizują prelekcje i seminaria.

Koncern i gwiazdy
Istnieją trzy główne organizacje scjentologiczne: Religious Tehnology Center (RTC), Church of Scientology International, International Association of Scientologists (IAS) oraz podległe im mniejsze stowarzyszenia takie jak "Biura do spraw specjalnych", które ukrywają się pod przykrywką Scientology Church International. Organizacje te działają we wszystkich dziedzinach życia: gospodarce, polityce, kształceniu i wychowaniu. Przykładowo Międzynarodowe Stowarzyszenie Przedsiębiorstw Scjentologicznych (WISE) od 1979 r. rozpowszechnia w świecie biznesu, technologie i ideologie Hubbarda.
Kościół Scjentologiczny powołał do życia wiele organizacji afiliowanych. Wśród nich wymienia się m.in.: Author Services Incorporated, AOSH UK (Advanced Organization Saint Hill), Bridge Publication (Los Angeles), Concerned Businessmen’s Association of the UK, Narconon, New Era Publications (Kopenhaga), Saint Hill Foundation, Way to Happiness Campaign. Wśród periodyków wydawanych przez ruch należy odnotować m.in. Advance, Auditor, Crusader, Freedom.
Kościół ma ogromne dochody. Uważany jest za najbogatszy nowy ruch religijny na świecie. Jak twierdził już na początku lat siedemdziesiątych amerykański urząd podatkowy, Hubbard "prał" za pośrednictwem fikcyjnych firm w Panamie miliony dolarów i lokował je w Szwajcarii. Dokumenty sądowe wykazały, że jedna tylko filia ruchu, tzw. Kościół Duchowej Technologii w 1987 roku miał 503 miliony dolarów dochodu.
Kościół scjentologiczny posiada obecnie 700 ośrodków w 65 krajach. Skupia co najmniej 100 tys. członków (według danych Kościoła scjentologicznego jest ich 2 miliony).
Kościół szczególnie zabiega o wciągnięcie znanych osób. Udało mu się pozyskać znanych amerykańskich aktorów i muzyków. Wśród członków ruchu znaleźli się: John Travolta, Shirley MacLaine, Tom Cruise, Bruce Willis, Shirley MacLaine, Nicole Kidman, Demi Moore, Mimi Rodgers, Priscilla Presley, a także Chick Corea i Michael Jackson.
Tom Cruise w filmie Mission Impossible IIKościół sfinansował produkcję filmów science-fiction "Mission Impossible" oraz "Mission Impossible II" z Tomem Cruise. Propagują one idee Hubbarda. W wielu krajach wzywano do bojkotu tych filmów.
Dla gwiazd Kościół wybudował specjalny luksusowy ośrodek Celebrity Center, gdzie darmowo korzystają ze wsparcia terapeutycznego. Gwiazdy, podobnie jak inne zamożne osoby, werbowane są profesjonalnie. Scjentolodzy zbierają o nich szczegółowe informacje ze wszystkich możliwych źródeł: banków, kartotek policyjnych, rejestrów kredytowych. Kościół ma do pomocy własnych detektywów, a także własną prokuraturę i sądownictwo zwane sekcją etyki, a nawet organizację paramilitarną. Sam Hubbard pisał że każdy ma coś do ukrycia. I tej myśli scjentolodzy konsekwentnie się trzymają.


«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
wieczór
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
16°C Piątek
dzień
wiecej »